Öğretmen Diyarı

Okul Müdürleri Figüran Mıdır?

    Milli Eğitim, tüm ülke çapında örgütü en geniş camiadır. En ücra yerleşim yerlerinden metropollere kadar devletin temsil edildiği en kapsamlı teşkilattır. Bunun yanında görev tanımı muğlak, yetki ve sorumlulukları tanımsız veya kişiden kişiye değişkenlik arz etmektedir.
Eğitim camiası; bir çok olay ve durumun organizasyonu ve ifası boyutunda en büyük görev ve sorumluluğun verildiği, başka kurumların görev alanlarında olmasına rağmen tabiri caizse taşeron olarak her türlü gün veya tören organizasyonunun başat sorumlusu olan teşkilattır.
Her okul bir kurumdur. Her Okul Müdürü de Kurum Müdürüdür. Temsil vazifesi Okul Müdürlüğünün görev tanımında olan görevlerindendir. Okulundaki çalışanlarını, personelini, öğretmenini, öğrencisini, velisini, Devleti ve Milli Eğitim Bakanlığını temsil görevi olan, ancak protokolde yeri ve önemi olmayan bir meslek gurubudur,Okul Yöneticileri. Hafta sonu veya tatil günlerinde bulunduğu yerdeki (şehir, kasaba, köy, belde vb.) tüm kutlama ve törenlere katılımı zorunludur. Birçok devlet kurumunun aynı statüdeki yönetici görevlilerine bu zorunluluk yokken Kaymakamlık/Valilik Makamlarından gelen yazılarda “Okul Müdürünün katılımı zorunludur” ibaresi mevcuttur. Okul Müdürünün çoluk çocuğu ile hafta sonu zaman geçirme hakkı yok mudur? Protokolde yeri olmamasına rağmen, törenlerde oturacak yer ayrılmamasına rağmen, Okul Müdürleri Tören veya Kutlamaların Baş Figüranı Mıdır?

 

Kaynak: Kamuajans

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol