Öğretmen Diyarı

Okul Müdürleri dikkat!

 

 

 

Anayasamızın yirmi dördüncü maddesinde açıkça yazılmış olmasına rağmen, yıllardır ülkemizde insanlar,   kamuda ve özel sektörde  dini inançlarını ve ibadetlerini yerine getirmekten yoksun bırakıldılar. İbadetlerini yerine getirmek isteyenler,Her  türlü bahanelerle engellendiler, baskılara maruz kaldılar. Anayasanın açık hükmüne rağmen ne yazık ki ülkemizde bunlar  yaşandı,

 

Kamuoyunda “Demokratikleşme Paketi” olarak bilinen Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM ‘de  02.03.2014 ‘de kabul  edildi.

 

Kabul edilen torba kanunla yaşam tarzına müdahale suç kapsamında düzenlendi.

 

-Kişilerin toplu ibadetleri yanı sıra bireysel ibadetlerinin engellenmesi de suç olarak düzenlenmiştir..

 

- Kişinin dini inancının gereğini yerine getirmesinin engellenmesi yaptırım altına alınmıştır.

 

-Kişilerin Anayasa’da ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan dini inanç, düşünce ve kanaatleri açıklama özgürlüğünün cebir veya tehdit kullanılarak engellenmesi suç olarak tanımlanmıştır.

 

-Dini inancın gereğinin yerine getirilmesinin veya dini, ibadet ve ayinlerin bireysel ve toplu olarak yapılmasının cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla engellenmesi halinde, fail bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaktır.

 

-Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale eden ve bunları değiştirmeye zorlayan kişiye de aynı ceza verilecektir.

 

Sayın okul müdürleri!

 

Bu düzenlemeler,  öğrenciler içinde geçerlidir. Okul yöneticilerinin, öğrencilerin dini inancın gereğini yerine getirmelerini veya dini ibadetlerini yapmalarını engellemelerinin karşılığının bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası olduğunu bilmelidirler.

 

Merdiven altı mescid açılamaz.  Başbakanlığın mescit genelgesine uygun olması zorunludur.

 

Öğrenci velileri ve öğretmenler kendilerine uygun ortam ve yerlerin gösterilmemesi veya buna bahane gösteren idareciler için,  inanç ve ibadetlerin gereğinin yerine getirilmesinin engellendiği gerekçesi ile okul müdürleri veya amirleri hakkında Cumhuriyet savcılığına: Dini inanç ve ibadetlerin gereğinin yerine getirilmesi engellenen kişiler,engelleyen kişiler hakkında,Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunabilirler

 

kamu.tv.tr

Anahtar Kelimeler:
okul müdürleri dikkat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol