Öğretmen Diyarı

OKUL LABORATUVARLARINI HASTANELERE AÇAN İLK UYGULAMA ANKARA’DA YAPILDI
 Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, biyomedikal cihazların test ve ölçüm işlemlerinin yapıldığı kalibrasyon laboratuvarı Ankara'da Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne kuruldu. Lise, uluslararası akreditasyon standartlarına kavuşturulan ve hastanelere hizmet vermeye başlayan TSE belgeli kalibrasyon laboratuvarı ile TÜRKAK'tan akreditasyon belgesi alan ilk okul unvanını elde etti.
MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin, biyomedikal cihaz teknolojileri alanında sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçladığını ifade etti. Türkiye'deki 25 mesleki teknik lisede biyomedikal alanında eğitim verildiğini dile getiren Gülay, bu laboratuvar ile lise düzeyinde bir okulda uluslararası geçerliliği bulunan ölçüm işlemlerinin yapılabileceğine dikkat çekti. Kalibrasyon ölçümünde son teknolojilerle donatılan laboratuvarın, TÜRKAK'tan akreditasyon alarak dünya standartlarına kavuşmuş olduğunu vurgulayan Gülay, 3 bin 294 meslek lisesi arasında ilk kez hayata geçirilen bu uygulamayı diğer meslek liselerimizde de yaygınlaştırmayı planladıklarını kaydetti.

-KALİBRASYON LABORATUVARINDA NELER VAR?-

Gülay, kalibrasyon laboratuvarının içerisinde yapılan çalışmaları şöyle açıkladı:

“Elektromanyetik gürültüyü engellemek için özel bir tür sacla kaplandı. Yerleri antistatik ve bakır karışımı bir malzemeyle kaplanan laboratuvara elektriksel ayrı topraklama ve binadan bağımsız iklimlendirme yapıldı. Kalibrasyon test cihazları için test odasının belli bir sıcaklıkta tutulduğu laboratuvarda özel cihazlarla nemlendirme de yapılabiliyor.” (ANKA)

(HND/ORH)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim