Öğretmen Diyarı

Okul Kantinlerinde Gazete Bulunsun

Gazeteler özellikle 20. yüzyılda insanlık iletişim literatürüne yeni bir soluk katmış ve gündelik hayatın ayrılmaz bir ritüeli haline gelmiştir. Gazete günümüzde neredeyse okuryazar olmakla eşdeğer tutulmaktadır.

Bireyin yaşam boyu öğrenen bir kişi olabilmesi için okuma eylemini kendinde ömür boyu düzenli olarak yaşatması gerekmektedir. Okuma alışkanlığının da ilerleyen yaşlarda kalıcı olabilmesi için erken yaşlarda gazete okuma alışkanlığı kazanılması önemlidir.

Bunun yanında çevresindeki olaylardan haberdar olma noktasında çocuklarımıza Medya Okuryazarlığının bilincini ve farkındalığını geliştirmek amacıyla, ilde yayınlanan yerel gazeteleri haftanın bir saatinde öğretmenler öğrencileriyle birlikte okuyarak, olayların kritiğini birlikte yapılmalıdır. Böylece çocuklarda karşılıklı fikir alışverişi gelişmesine vesile olur. Diğer bir ifade ile gazete okuma bireyin düşünmesini ve zihin egzersizi yapmasını sağlayan bir araçtır. Öyle ise okullara düşen en önemli görevlerden biri hayata hazırlamaksa öğrencileri ömür boyu gazete okuma sevgisi için okul kantinlerinde gazete satışını teşvik etmelidir.

                                                                                              Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı

                                                                                                                 Yunus MEMİ

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol