Öğretmen Diyarı

\'Okul kantinlerinde bulundurulmayacak besinler\'

Ankara Valiliği, yayımladığı genelge ile okulkantinlerinde ambalajsız gıda satılmasını ve çiğ et bulundurulmasını yasakladı. 

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, okulların açılması nedeniyle okul kantinlerinden yararlanan öğrencilerinsağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelerinin sağlanabilmesi için genelge amacıyla bir genelgeyayımladı. Valiliğin yayımladığı genelgede kantinlere getirilen düzenleme şöyle: 
-Gıdaların ambalajsız ve açıkta satışı yapılmayacak, ambalajlı ve soğuk ortamda saklanması gerekengıdalar (Süt, ayranyoğurt vb.) mutlaka buzdolabında muhafaza edilecektir.
-Kantinlerde çiğ et ve ürünleri hiçbir şekilde bulundurulmayacak ve bu ürünler kantinlerde pişirilereksatışa sunulmayacaktır. Hazır veya yarı hazır halde işlenmiş et ve et ürünleri ise soğuk zincir kırılmadan uygun şartlarda muhafaza edilecektir.-Servise sunulan gıdaların tüketimi için tercihen tek kullanımlık araç-gereçler (Bardaktabakçatalkaşık vb.) kullanılacak ve tek kullanımlık kaplarkullanıldıktan sonra mutlaka atılmak suretiyle başka amaçlar için kullanılmayacaktır.
-El ile temas etme zorunluluğu olan gıda maddelerinin satış ve servisi uygun malzeme ve alet/donanımile yapılacak, hazırlama ve ambalajsız ürünlerin servisi sırasında mutlaka tek kullanımlık eldivenkullanılacaktır.
-Tuvaletler kantinlerdeki gıda üretim, satış ve tüketim yapılan yerlerden uygun uzaklıklarda bulunacak, tuvaletler doğrudan satış veya tüketim yerlerine mücavir açılmayacaktır.
-Ankara İlinde bulunan eğitim kurumlarının yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri de dâhil olmak üzereokul kantinlerinde doğal maden suları hariç, dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (Obezite) sebep olabilecek, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı ve aromalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışı yaptırılmayacak ve otomatik satış yapan makinelerdebulundurulmayacaktır. Bunların yerine süt, ayranyoğurtmeyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulması ile ilgili olarak okul kantin sözleşmesine hükümlerkonacaktır.
-Yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin tüketimini özendirici her türlüreklampromosyon ve tanıtım amaçlı afiş, poster, broşür ve benzeri kullanılmayacakreklam,promosyon ve tanıtım amaçlı afiş, poster, broşür ve benzerlerinin öğrencilerin sağlıklı beslenmeleriniolumlu yönde etkileyecek nitelikte olmasına özen gösterilecektir.
-Gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler, temizlik malzemeleri ile aynı yerdebulundurulmayacak ve özellikle kırtasiye malzemeleri ile gıda maddeleri ayrı bölümlerde satışasunulacaktır.
-Çalışanların yerine getirmesi gereken hususlar (Tüberküloz taraması, portör muayenesi vb.) ilgilimevzuat hükümleri çerçevesinde aksatılmadan yürütülecektir. Çalışanların tırnakları kısa kesilmiş vetemiz olacak,  kıyafetleri temiz, üretim ve servis aşamalarında eldiven, maske ve bone kullanılması ile bunun gibi kişisel hijyen kurallarına uyulması mutlaka sağlanacaktır.
-Satışı yapılan gıdaların tüketimi için kantin önünde uygunhijyenik ve güvenilir tüketim alanlarıoluşturulacak ve ayrıca kantinin görünür bir yerinde uygulanan fiyat tarifesi rahatlıkla okunabilecek birşekilde mutlaka bulundurulacaktır.

kamuajans

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim