Öğretmen Diyarı

Okul kantininde kahve de yasak
 Okullarda satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterleri yeniden belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yeni genelgesine göre; 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamayacak. Kafein içeren kahve gibi içeceklerin de lise hariç kantinlerde satışı yasaklandı.

SATIŞI SERBEST ÜRÜNLER

2011'deki ilgili genelgeye göre yasaklar listesini genişleten yeni genelge, MEB'e bağlı bütün özel ve resmi okul ve kurumları bağlıyor. Genelge, kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerin taşıması gereken gıda güvenliği ve hijyen şartlarını da bir kez daha tanımladı. Genelge satışı uygun gıdaları da belirledi. Buna göre; meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuruyemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler satışı uygun bulunan gıdalar. Ayrıca tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek gibi ürünlerden yapılan, yumurta veya beyaz peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber gibi sebzelerle yapılan sandviçler, doğal mineralli su, şekersiz gıdalara da izin veriliyor.

BAKLAVA BÖREK OLMAYACAK

Satılamayacak ürünler ise şöyle:
 Enerji, gazlı, aromalı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler; aromalı şurup, içecek tozu ve su, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi.
 Kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri
 Guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donuk, parfe, mozaik pasta, muffin cupcake vb.)
 Hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler. Krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması; çay ve kahve tarzı içecekler (Liseler hariç)

KOLON KANSERİNE KARŞI KAHVE

Amerika'da yayımlanan tıp dergisi Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention'da yer alan makaleye göre, düzenli kahve tüketimi kolon ve rektum kanseri riskini azaltıyor. İsrail'in kuzeyinde gerçekleştirilen araştırmada kahvenin kafein miktarının, hazırlanma şeklinin, kanserin geliştiği bölgenin ve tüketicinin etnik kökeninin dikkate alındığı bildirildi. Mercek altına alınan kanser hastaları ve kontrol grubu üyelerinin yüzde 61.3'ünün Aşkenaz Yahudisi, yüzde 21.4'ünün Sefarad Yahudisi, yüzde 13,5'inin de Arap olduğu belirtilen makalede, kahve tüketiminin genel olarak kanser riskini yüzde 26 azalttığı kaydedildi. Makalede, kahve miktarının özellikle Aşkenaz ve Sefarad Yahudilerinin kolon ve rektum kanseri gelişme oranlarını azalttığı tespitine yer verildi.

Kaynak: Sabah
Anahtar Kelimeler:
okul kantininde kahve yasak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim