Öğretmen Diyarı

Okul İdaresine Süper yetkiler

MEB, yayımladığı genelge ile meslek liselerini Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ya da Çok Programlı Anadolu Lisesi tabelası altında toplayacağını açıkladı. Bunun ardından atılacak adımın da okul idaresine ‘süper’ yetkiler tanımlamak olduğu öğrenildi 

 

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki ve teknik ortaöğretimde okul çeşitliliğinin azaltılması ile ilgili bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelge ile “Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Genel Müdürlüğü, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile Çıraklık, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Dairesi Başkanlığı birimleri” Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü adı altında toplandı. Artık okullarda Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi gibi tabelalar yer almayacak. Bütün teknik ve meslek liselerine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ya da Çok Programlı Anadolu Lisesi tabelası asılacak. Okulların tek tabela altında toplanmasının gerekçesi açıklanmadı.

 

İMAM HATİP’E DOKUNMAM

 

MEB, tabelalarda tek tipleşmeye giderken bu uygulamaya İmam Hatip Liselerinin dahil edilmemesi dikkati çekti. Yayımlanan genelgede, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Genel Müdürlüğü, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile Çıraklık, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Dairesi Başkanlığı birimleri yer alırken İmam Hatip Liseleri bu gruba dahil edilmedi.

 

OKUL İDARESİNE SÜPER YETKİ

 

Edinilen bilgiye göre, bu genelgenin ardından okullara bir yazı gönderilecek. Yazının okul idarelerine “süper” yetkiler tanımlandığı belirtildi. Okul idarelerine verilen yetkiler arasında, bölüm açıp-kapama yetkisinin de yer aldığı, bununla okul idaresi Kız Meslek Lisesi’nde sağlık bölümü açılabilecek ya da Ticaret Meslek Lisesi’nde din kültürü bölümü açabilecek. Bu yetkinin tanımlanması ile okul idaresi “uygun” gördüğü bölümü açıp, “uygun” görmediği bölümü kapatacak.

 

TABELA İHALESİ

 

Bu arada, okullarının tabelalarının değiştirilmesi kararı tabela yapımı için açılacak ihaleye de gözleri çevirdi. Düz liselerin kaldırılması ile ülkede bulunan meslek lisesi sayısının ikiye katlandığı düşünüldüğünde büyük tutarlara mal olacak tabela ihalesini kimin alacağı da merak ediliyor.

Birgün 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol