Öğretmen Diyarı

Okul İdarecileri Nasıl Atanacak?

 TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve Cumhurbaşkanının onayınasunulmuş olan 6528 sayılı “Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapmakta olanların görevlerine son verilmesini öngörürken, bu görevlere bundan sonra nasıl atama yapılacağını dadüzenliyor.


 

Görevde olanların durumu

 

Kanunun Resmi Gazete'de yayımlanacağı tarihte Okul Müdürü ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erecek.

 

Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevleri ise bu sürenin tamamlanmasınıtakip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek olmadan kendiliğinden sona erecek.

 

Yeni atamalar nasıl olacak?

 

*Okul Müdürleri ile Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilecek.

 

*Müdür Başyardımcıları ile Müdür Yardımcıları, Okul Müdürü veya Kurum Müdürünün inhası (teklif yazısı)  ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilecek.

 

4 yıllık görev süresi dolmadan görevlendirmenin sonlandırılmasına ve süresi dolanlarınyeniden görevlendirilmesine ilişkin hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

 

Okul Müdürü, Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı olarak yapılan görevlendirmeler, özlük hakları bakımından ve diğer atama ve terfiler için kazanılmış hak doğurmayacak.

 

memurunyeri.com

Anahtar Kelimeler:
okul idarecileri atanacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol