Öğretmen Diyarı

Okul çıkış saatleri can sıkıyor.

4+4+4 Sistemine geçişte büyük tartışmalar yaşandı ancak dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ne eleştirilere ne de önerilere kulak asmayarak kendisinin ve kurmaylarının verdiği kararlardan taviz vermeden apar topar Cumhuriyet tarihinin eğitim sistemi bir kaç ay içerisinde kaldırılarak yerine yeni bir sistem getirildi. Alınan kararlarda paydaşların fikirleri dikkate alınmadığı için de sistem hala ne öğretmenler,ne idareciler,ne öğrenciler,ne veliler ne de akademisyenler tarafından benimsenemedi.

 

Sistemin ilk yıllarında muhalif seslerin susturulması adına ortaya koyulan her soruna  bir çok cevap verildi. Ancak şimdi görüyoruz ki eleştirilerin hepsinde haklı çıkıldı ve üretilen çözüm yollarının aslında olmadığı ortaya çıktı (Bkz. 5. Sınıf öğretmenlerinin norm fazlası olmayacağı onlarında çocuklarla ortaokulda devam edeceği vs.). Bu sorunların temeli, köklü kararlar alınırken bir kişi ya da bir kaç kişinin fikriyle tüm ülkenin bu değişime ayak uyduracağı düşüncesiydi

 

Geçiş sürecinde üzerinde en çok durulan nokta haftalık ders saatinin 35 e çıkmasıydı ve bunun ileride büyük sorunlara yol açacağı açıktı. Ancak ileri görüşlü düşünme konusunda ülke olarak sıkıntılar yaşadığımız için bunlar hep arka planda kaldı. Ancak işte bu yıl bu kararın ne kadar yanlış olduğunu hep birlikte göreceğiz.

 

İkili eğitim yapan ortaokullarda öğrenciler bu yıl saat 19.00 da okuldan çıkacaklar. Bu çocuklar yarım saatte evlerine gitseler yarım saatte yemek yeseler yarım saatte de üzerlerini değiştirseler saat olacak 20.30. Bu çocuklar ne zaman aileleriyle zaman geçirecek , ne zaman kendilerine zaman ayıracak , ne zaman oyun oynayacak ya da dinlenecekler? Ne zaman ders çalışacaklar sorusunu sormuyorum bile çünkü ben öğrenci olarak bu şartlarda olsam ders çalışmazdım herhalde.

 

Haber Kaynağı: ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim