Öğretmen Diyarı

Okul çantasından 100 milyon $ çıktı..

Çocukların çizgi karakter ve film kahramanlarına olan hayranlıkları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir pazar yarattı. Vizyona giren animasyon filmlerinin de çarpan etkisi yarattığı satışlar, okul öncesinde 100 milyon dolara ulaştı. Çantadan su matarasına, silgiden kaleme kadar yüzlerce çeşit malzemeye renk katan lisanslı ürünlerin cirosu her yıl iki haneli büyüyor. 40'ı aşkın dünya markasının üreticisi ve lisansörü Hakan Çanta'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Hacısoyu, çocukların çizgi filim karakterleriyle kendilerini özleştirdiklerini söyledi. Hacısoyu, "Aileler kendi istediklerini değil çocuklarının tercihi satın alıyor. Onlar hangi kahramana hayransa o ürün, okul sezonunda ailenin hayatına giriyor" dedi.

 

AB CİROSU 1.8 MİLYAR

 

Lisanslı ürün pazarının Avrupa'daki büyüklüğü ise 1.8 milyar dolara çıktı. Krize rağmen bu alandaki satışların asla düşmediğini kaydeden Hacısoyu, Türkiye'de de benzer bir durum yaşandığını belirtti. Hangi kahramanın kaç sezon revaçta olacağını çocukların belirlediğini aktaran Hacısoyu, şöyle konuştu: "Genelde vizyondaki karakterler ön planda oluyor. Örneğin yeni lisanslarımızdan Mattel'in 'Monster High' bebekleri ile Disney'in Planes filmindeki karakterler şu anda gösterimde olduğundan talep çok yüksek."

 

PEPE'NİN PABUCU DAMA ATILDI

 

Türkiye 'nin çizgi film sektörüne geçen yıl damgasını vuran Pepe karakterinin pabucu bu yıl dama atıldı. Hakan Hacısoyu, geçen yıl Pepe'nin Türkiye'de tüm ürünlerinin yok sattığını söyledi. Hello Kitty'nin çantaları ve aksesuvarlarını da uzun yıllardan beri sattıklarını belirten Hacısoyu, "Bu karakter de kız çocuklarının vazgeçilmezi. Her sezon inanılmaz ilgi görüyor" diye konuştu.

 

 

Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol