Öğretmen Diyarı

Okul binaları yeterince özenli mi yapılıyor?

 Okul binaları yapılırken nasıl yapılıyor?

 Okul binaları ne kadar güvenli?

 

Uzun süredir okulları yapı bakımından incelerim.İnşaatın, ilgi alanlarımdan biri olması ve aynı zamanda yönetici olmam sebebiyle sürekli okul tadilat ve tamiratlarıyla uğraşmak zorunda kalmamdan dolayı bu yazıyı yazmaya karar verdim.

 

Son yıllarda ülkemizde çok sayıda derslik ve okul binası yapıldı.Yeni yapılan okullarda önceleri görülen eksiklerin bazılarının giderildigini görüyoruz:

 

1. Okul yapılırken bahçe düzenlemesi de yapılıyor artık.Önceleri sadece bina yapılıp bahçe düzenlemesi ve ihata duvarının yapımı yerel imkanlara bırakılırdı.

 

2. Engelli öğrenciler için engelli rampaları ve asansör de yapılması ayrı bir güzellik.

 

3. Yeni tip projelerde çok amaclı salonlar da yapılıyor ki olmamsı okulların en büyük sorunlarından biriydi.

 

4. Eski binalarda idare odaları ve öğretmeler odası dışında odalar pek bulunmazdı.Yeni projelerde kütüphane, okul aile birliği odası ve rehberlik servisi odalarının yapılması da okul için önemli katkı sağlıyor.

 

Yukarıda saydıklarıma rağmen okul inşaatlarında hala birçok eksik var.Ne yazık ki yapılan okullar eksiksiz bir şekilde kullanıma sunulmuyor.Birçok eksiklikler içerisinde okul egitim-öğretime açılıyor:

 

1. Bahçe düzenlemesi yapılıyor demiştik.Ancak ne yazık ki eksik yapılıyor. Bahçenin tamamı ihale kapsamına alınmıyor.Bir kısmı ihale edilip geri kalan iş ve işlemler yöneticinin gayretine bırakılıyor.

 

2. Öğrenci sıraları okullara gönderiliyor.Ancak yöneticilerin odaları ve bilgisayar,yazıcı gibi ihtiyaçlar gönderilmiyor.

 

3. Fen bilimleri ve kütüphane için derslik yapılıyor.Ancak bunların mobilya ve araç-gereçleri yine eksik bırakılıyor.

 

4. Bilişim teknolojileri dersi olmasına rağmen bilişim teknoloji sınıfları yapılmıyor.

 

5. Okul binaları çok katlı yapılıyor.Bu da özellikle ilk ve ortaokul için tehlikeli oluyor.

 

6. Okul koridorları ve merdivenler dar yapılıyor.

 

7. Okullardaki müteahhit hatalarına ve eksiklerini yeterince dikkat edilmiyor.Daha kesin teslimi bile yapılmadan her tarafı dökülmeye başlayan binalarla ilgili sorumlular hakkında ne yazık ki cezai işlemler tam uygulanmıyor. Bu anlamda adı çıkan ve nam yapmış müteahhitlere ihaleler verilmeye devam ediyor.

Unutulmamalı ki kaliteli bir eğitim kaliteli ve eksikleri olmayan bir egitim ortamında yapılabilir.Bu sebeple okullarımızın yapımına daha fazla önem gösterilmelidir.

 

Hüseyin OKUR

kaynak: mebpersonel.com - özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim