Öğretmen Diyarı

Okul alışverişinde çocuk sağlığına dikkat

Uzmanlar, çocukların sağlıkları için formalardan çantalara kırtasiye malzemelerine dek standartlara uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Funda İfakat Tengiz, veli ve öğrencilerin tatlı bir telaş içerisinde olduğunu belirterek, "Okul çantası başta olmak üzere kalem kutusu, defter, kalem, silgi, boya kalemi gibi birçok ihtiyaç alışveriş listelerinde yer alıyor. Alışveriş yaparken bilinçli tüketici davranışı göstermek önemlidir. Bunun için öncelikle ihtiyaçların bir listesini yapmalı. Alışverişte ürünlerin güvenlik standartlarına uygun olarak üretilip üretilmediği kontrol edilmeli. Güvenlik standartlarına uygun olmayan ürünler kullanıcılar için hijyen başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek riskler taşıyabilir. Ağır metaller ciddi sinir sistemi rahatsızlıkları oluşturabilirken, organik kimyasallar bağışıklık sistemi sorunlarına ve zararlı kimyasallardan kaynaklanabilecek kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir" dedi.

"SEÇTİĞİNİZ ÇANTA OMURGAYI BOZMASIN"

Çocukların ihtiyaçlarının karşılanırken boy, kilo ve yaşlarının da dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Dr. Tengiz, kemik gelişimini tamamlamamış çocuklarda ağır ve dengesiz yük taşımanın omurga, kas ve eklem hastalıklarına yol açacağını söyledi. Özellikle çanta alışverişinde çanta boyutlarının çocukların taşıyabileceği kapasitede olmasına özen gösterilmesini isteyen Dr. Tengiz, "Çantanın kendisi hafif olmalı, mümkünse tekerlekli seçilmeli, sırt askısı geniş olmalı, askı tek taraflı değil mutlaka iki kol için de bulunmalıdır. Gereğinden büyük çantaları taşımak zorunda kalan çocuklar ciddi omurga eğrilikleri ve sırt ağrıları sorunları ile karşı karşıya kalmaktadırlar" diye konuştu.

"AYAKKABI VE FORMALARA DA DİKKAT EDELİM"

Ayakkabı seçiminin de dikkat edilmesi gereken başka bir konu olduğunu ifade eden Dr. Tengiz, uygun boyutta olmayan ayakkabıların tırnak batması, çekiç parmak, nasır gibi hastalıklara neden olabileceğini bildirdi. Dr. Tengiz, ailelere şu önerilerde bulundu: "Forma ve tekstil ürünlerinde pamuk ve kış ayları için ise yünlü ürünler tercih edilmelidir. Çünkü bu tür doğal materyaller hem vücut ısısını dengeler, hem terlemeyi önler, hem de daha emicidir. Böylece soğuk algınlığı gibi hastalıklardan uzak durmak büyük oranda mümkün olacaktır. Aynı zamanda boyar madde içermeyen, içerse bile analizleri yapılmış ve kanserojen özelliği olmayan boyaların kullanılıp kullanılmadığına da dikkat etmek gerekir."

\"İhlas
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim