Öğretmen Diyarı

Öğretmensiz Okulun Çileli Öğrencileri

İncirliova Arpadare İlkokulundaki 23 öğrenci öğretmen olmadığı için bir aydan beri eğitim göremiyor. Öğretmen isteyen öğrenciler ve veliler, Milli Eğitim'in yıllardan beri kendilerine bu çileyi çektirdiğini söyledi.

İncirliova'ya 27 kilometre uzaklıkta olan Arpadere Mahallesi'ndeki öğrenciler, öğretmen olmadığı için 4 Aralık'tan bu yana okulda eğitim göremiyor. Okula atanan öğretmenlerin okula gelmek istememesi nedeniyle her yıl üç dört öğretmen değiştirmek zorunda kalan öğrencilerin velileri, yaşanan bu duruma tepki gösterdi. Veliler, "Okulumuza ya öğretmen verilsin, ya da diğer öğrenciler gibi bizim öğrencilerimiz de taşımalı eğitimden yararlansın. Bizim çocuklarımızın suçu, günahı ne?” diyerek sitemde bulundu.

“EĞİTİM ÇİLESİ ÇEKİYORUZ”

Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Kırlıoğlu, “Burası Ege'nin incisi denilen Aydın ilidir ve biz burada öğretmensiz kalıyoruz. Çocuklarımız eğitimlerini öğretmen olmadığı için yapamıyorlar. Eğitim öğretim yılının başlarında görev yapan öğretmen Mustafa Salman başka okula atandı. Onun yerine atanan öğretmen Özge Duman da buraya gelmek istemedi ve başka okula gitti. Biz de burada öğretmensiz kaldık. Defalarca İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gittik, konuyu anlattık; 'Ya bize öğretmen verilsin, ya da öğrenciler taşımalı olarak ilçeye gitsin' dedik. Ama halen daha sorunumuz çözülmedi” dedi.

Öte yandan okul yolunun da bozuk olduğunu vurgulayan Kırlıoğlu, “Okul yolu yıllardan beri yapılmıyor. Bu nedenle çocuklarımız okula gidip gelmekte zorlanıyor. Yolun da yapılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

“OKUMAK İSTİYORUZ”

“Okumak istiyoruz” diyen öğrenciler ise, “Biz okuyup vatana millete faydalı birer insan olmak istiyoruz. Ne olur büyüklerimiz bize yardımcı olsun, öğretmen yollasınlar. Öğretmen verilmeyecekse biz de başka okulda eğitimimize devam edelim” dedi.

“BAKANLIĞA BİLDİRDİK”

Konuyla ilgili bilgilerinin olduğunu vurgulayan İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çalışkan ise, “Arpadere İlkokulunda görev yapan öğretmenimiz okul müdürü olarak başka bir okulda göreve başladı. Bu nedenle öğrenciler şu an öğretmensiz. Milli Eğitim Bakanlığına konuyu bildirdik, burada öğretmen açığı olduğunu ilettik. Norm kadro dahilinde kadrolu öğretmen atamasının yapılmasını bekliyoruz” dedi. 

 

(BURHAN CEYHAN) aydindenge.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim