Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik Bölümü Mezunları Kendi Mesleğinde İş Bulamıyor


Türkiye’nin önde gelen iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, öğretmenler gününe özel bir anket gerçekleştirdi. Öğretmenlik bölümünden mezun olanları kapsayan anketten ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre, yeni mezun öğretmenler için devlet atamasında bir yerde kadro bulmak çok önemli. Ancak bu maalesef her zaman mümkün olamıyor. Bu yüzden, işsiz kalmak istemeyenler ya da öğretmenlik yapmayı düşünmeyenler meslekleri dışındaki işlere başvuruyor.

Öğretmenlik bölümlerini bitirip mezun olduğu alanda iş bulamayan öğretmenler yüzde 59,3 iken iş bulabilenler yüzde 29,4, devlet ataması bekleyenler ise yüzde 11,3 oranında seyrediyor.

Bir öğretmenlik bölümünden mezun olmasına rağmen özel sektörde çalışanlar bu tercihlerini devlette atama olmaması (yüzde 62,5), devlet atamasıyla şehir dışına gitmektense yaşadığı şehirde çalışma imkanı bulması (yüzde 14,8), özel sektörde daha kolay iş bulunması (yüzde 13,1) ve daha yüksek maaş (yüzde 9,6) gerekçeleriyle açıklıyor. 

Öğretmenlik bölümü mezunları özel sektörde satış ve pazarlama ile ilgili işleri tercih ediyor

Satış ve pazarlama pozisyonu daha fazla iş fırsatı sunduğundan, mezun olan ve atanamayan ya da öğretmenlikten başka bir iş yapmayı tercih eden adaylar, en çok bu dala başvuruyor. Üstelik bu pozisyonun ilk aşamalarında deneyim çok fazla aranmadığından, öğretmenlik bölümü mezunları için daha cazip bir alternatif oluşturuyor.

Öğretmenlik bölümünden mezun olanlar 2013 yılında en çok satış ve pazarlama (yüzde 7,6) işlerine başvuru yaparken, bunu rehberlik-psikolojik danışmanlık (yüzde 5,2) ve halkla ilişkiler (yüzde 3,6) izledi. Öğretmenlik mezunlarının başvuru yaptığı ilk üç sektör ise perakendecilik-toptancılık (yüzde 8,12), bilişim (yüzde 4,9) ve yapı-inşaat (yüzde 4,9) olarak sıralandı. Bu sektörlerde öğretmenler satış temsilcisi (yüzde 3), çağrı merkezi müşteri temsilcisi (yüzde 2,5) ve yönetici asistanı (yüzde 2,5) olarak çalışıyor.
 
egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol