Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik Alan Sınavı İçin İptal DavasıGaranti Akademi KPSS Koordinatörü Gürdal Kurt:


 ''ÖABT ilk yapılacağı dönemlerde de Garanti Akademi bunun yanlış olduğunu vurgulamıştı. Hatta siteniz aracılığı ile yanlışlıkları dile getirdik. Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı adlı yazımda da yapılacak sınavdaki hataları dile getirmiştim. En son yapılan YDS' de durum ortada. '' dedi.

ÖABT' nin durdurulması için gerekçeler:

  1. Alan Bilgisi Sınavının tüm öğretmenler için olmaması. Öğretmen Alan Bilgisi Sınavı sadece Türkçe / İlköğretim, Matematik / Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji / Sosyal Bilgiler / Türk Dili ve Edebiyatı / Tarih/Coğrafya / Matematik (Lise) / Fizik / Kimya / Biyoloji / Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Yabancı Dil alanlarındaki öğretmen adayları için söz konusudur.
  2. Alan sınavı ile üniversite mezunu olan öğretmenlerin ( alanlarında eğitim alıp mezun olmasına rağmen) mezun oldukları bölümdeki derslerden tekrar sınava alınması.
  3. Öğretmenlik mesleği dışında farklı bölümlerde okuyan kişiler memur olurken mezun oldukları bölümdeki derslerden yani işletme mezunu biri işletme alan sınavı diye bir sınava katılmaması.
  4. Sınav alt yapısının tamamlanmadan oldu bitti ile yapılması. Örnek sınav soruları bile aylar sonra yayımlanabilmişti. Alanların birkaç soru ile de sınırlandırılarak sunulması sınavın içeriğin tam anlaşılmamasına neden olması.
  5. Sınava çok az bir süre kala sınav yapılacağının duyurulması, hazırlıklarını yapan adayların az süre içerisinde genel kültür genel yetenek, eğitim bilimleri sınavı yanında alan sınavına da hazırlanmalarını zorlaştırmış.
     

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol