Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerine Destek Vermek İçin Fakülte Önünde Toplandılar

 

İddiaya göre BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. U.A.M., beden eğitimi dersinde yaptığı ilk sınavı bazı öğrencilerin katılamaması ve hile yapıldığı gerekçesi ile yeniden yapmak istemesi üzerine Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 2'nci sınıf öğrencisi A.M.T. buna itiraz etti. Öğretim görevlisi ile öğrenci arasında başlayan tartışma karakolda sona erdi.

 

Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 2'nci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki A.M.T. ilk sınavdan 85 puan aldığını söyleyerek beden eğitimi sınavına girmek istemediğini söylediği öğretim üyesi Doç.Dr. U.A.M.'nin yaşadıkları tartışma sonrasında kendisini tartakladığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 2'nci sınıf öğrencisi A.M.T.'nin öğretim görevlisi U.A.M.'den şikayetçi olması üzerine fakültede öğrenim gören yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu hocalarına sahip çıkma adına basın açıklamasında bulundu.

 

Yaşanan olaya şahit olan öğrencilerden Engin Gökbudak, öğretim görevlisinin öğrencinin arkasından koşarak tekme ve yumruk atmaya çalıştığının doğru olmadığını söyledi. Gökbudak, "Hocam uygulama sınavını tekrar etmek istediğini söyledi. Arkadaşımız da hocaya sınavı tekrar etmesinin tek sebebinin egolarını tatmin etmek olduğunu söylemiş. Hoca da tam sınava girmek üzereyken arkadaşı köşeye aldı. 'Sen beni nasıl egomu tatmin etmekle suçlarsın' diye sordu. Orada arkadaşımız sınava girmeyeceğini 'Bırakırsanız bırakın' dedi. Hoca da sınava girmediği takdirde kalacağını söyleyerek salona doğru gidiyordu. Arkadaş da bu sırada 'Hocam size bulaşmak 7 yıldan başlıyormuş, ben 8 yıla da razıyım' dedi. Hoca da arkadaşa kendisini ne ile suçladığını sorarak itti. Sonra yakasını tuttu. Ortaya doğru itmeye başladı. Sonra boğazından itti. Ben ve arkadaşlar araya girdik. Güvenlikçi de araya girdi. Arkadaşlar da dışarıya çıktı. Hocamız bir kaç defa daha arkadaşın üzerine gitmeye çalıştı ama izin vermedik. İfadesinde verdiği gibi arkasından gitme tekme atma, yumruklama olmadı. Hepsi yalan." dedi.

 

Öğrencilerden İrem Çeliker ise eğitim görevlisinin tuttuğu yer ile arkadaşının boğazında ki kızarıklık hocanın tuttuğu yerin farklı yerler olduğunu söyledi. Çeliker konuşmasında "Hocayı tahrik edecek şeyler söylüyordu. Üstüne yürüyordu. O arada bizde hocayı tutmaya çalıştık. Sürekli hocanın üzerine geliyordu. Boynunda olan izleri hoca yapmadı. Hocanın o kızarıklığı yapacağı tırnağı yok. O kendi yaptırmıştır. İzler ise ters tarafında" dedi.

 

'HOCAMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BURADAYIZ'

Eğitim Fakültesi öğrencilerinden Alpay Akbaba ise öğretmenleri U.A.M.'ye sahip çıkmak ve onu desteklemek adına toplandıklarını söyledi. Akbaba, "Bugün burada hocamıza yapılan haksızlık üzerine toplanmış bulunuyoruz. Hocamızı bu kadar insan tanıyor. Hiç birimize hiç bir şekilde zararı olmadığını biliyoruz. Zaten bu olayı gören ve şahit olan arkadaşlar da olayın haberlerde çıktığı şekilde olmadığını söylediler. Biz hocamızı yalnız bırakmamak için burada toplandık. Bunun yanında da haksızlık karşısında da sessiz kalmak istemedik" dedi.

 

'EŞİNE DESTEK İÇİN ÖĞRENCİLERİN YANINA GELDİ'

Aynı okulda görevli Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanı olan ve U.A.M.'nin eşi Yardımcı Doçent Doktor Aysel Memiş de öğrencilerle birlikte eşine destek için fakülte binası önüne geldi. Gazetecilere açıklamada bulunan Memiş "Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanıyım. Uğur hocanın yanında olduğumuzu ifade etmek için öğrencilerle birlikte buradayız. Yayınlanan haberin haksız ve yalan bir haber olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde Ulusal basında yer alması, basının da bu şekilde rağbet göstermesini kınıyoruz." dedi.

 

Fakülte binası önünde toplanan öğrenciler alkışları ile U.A.M.'ye destek verdiklerini gösterdikten sonra olaysız şekilde dağıldı. Açıklama sırasında ise polis güvenlik önlemi amacıyla okul önünde bekledi. Diğer yandan şikayetçi olan öğrenci A.M.T.'ye ulaşılamazken öğretim görevlisi U.A.M. ise açıklama yapmayacağını ifade etti.

 

CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol