Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin zamlı maaşlarının analizi!

 

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER

Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda 2014-2015 yıllarında memurların maaşlarına uygulanacak zam oranları açıklandı. Özellikle 2014 yılında en fazla maaş artışının öğretmenlere sağlanmasına rağmen bu artışı yetersiz bulan kesim yine öğretmenler oldu. Diğer memurlara bir yıl boyunca %3 zam verilmesi kararlaştırılırken, öğretmenlere yüzde 7 civarında maaş artışı sağlandı.

 

2014 yılında öğretmenler 270TL diğer memurlar ise yalnızca 123TL maaşlarına zam alacaklar. Verilen zammın yeterli ya da yetersiz olduğunu tartışmak bir yana en fazla zam alan ve memurların yüzde 40 ını oluşturan eğitim çalışanlarının memnuniyetsizliğini anlamak mümkün değildir. 2 Milyondan fazla devlet memurunun 772 bin 195’i öğretmen! Yüzde 60 ise farklı meslek gruplarına ait devlet memurudur. Memurların yüzde 60 ına 123TL zam verilirken, yüzde 40’na ise 270 TL maaşlarına zam verilecek. Burada daha az zam alan kesimin itirazı söz konusu olması lazım iken, yapılan toplu sözleşmeden aslan payını alan öğretmen ve öğretmen sendikalarının itirazı daha fazla olmaktadır. Toplu sözleşme sonunda okul müdürleri daha az derse girecektir, okulların ders dışı eğitim faaliyetleri %1 oranında arttırılmıştır. Tüm bunlar öğretmenlere, ayrıca ek ders olarak yansıyacaktır.

 

Sayın AVCI;  yaptığı açıklamada tam ek ders alan evli 3 çocuklu bir öğretmenin maaşının 3.300TL yi aştığını ifade etti. Bu maaşı devlet kurumlarında üst düzey bürokratların birçoğu görmemektedir. Kaldı ki bu hesaplamaya okul yöneticileri dahil edilmemiştir. 777.848 öğretmenin yüzde 20 si okul yöneticisidir. Ek ders ücretini tam almaktadırlar. Ülkemizde toplam 57.262 resmi okul/kurum bulunmaktadır. Yine 150 binin üzerinde okul/kurum yöneticisi görev yapmaktadır.

 

Bekar çocuksuz  4/1 bir öğretmen/yönetici; 2.058 TL maaş almaktadır. 2014 yılında ise bu rakam 2.328 TL ye yükselecektir. Yöneticilerde en düşük ekders ücreti 612 TL dir. Bu rakam 1021 TL ye kadar çıkmaktadır. Ortalama 750TL ek ders ücreti aldıkları düşünüldüğünde, 2014 yılında öğretmenlerin yüzde 20 sinin maaşı 3000TL den fazla olacaktır. Bu hesaba uzman öğretmenlik, aile, çocuk yardımı dâhil değildir. Ayrıca yılda bir defa verilen ve 850TL ye çıkarılan eğitim öğretime hazırlık ödeneği de bu rakamlara dahil edilmemiştir.

 

Kamuda bu rakamları gören yüzde 60 lık kesim içerisinde, yüzde 20 bile değildir. Kaldı ki bu yüzde 20 lik dilim üst düzey yöneticilerdir.

 

Hüseyin AKAY

Personelmeb Net/Özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sinan baysal 2 yıl önce

Sayın Hüseyin Bey!

Daha önce ki memur maaş artışlarında tüm devlet memurlarına iyileştirmeler yapılırken öğretmenler ihmal edilmiştir. Geçmişten kalan alacaklarımızın telafisi adına yapılan iyileştirmeler bir lütuf değil ,bizim hakkımızdır. 2014 yılı için taban aylığa yapılan 175 TL. lik zam bütün yıl düşünüldüğünde yaklaşık %7 lik artışa takabul etmektedir. Memur sen in pazarlıklar başlamadan önceki isteği ise %6 + %6 dır. Bu artış oranları sendikacılığa yakışmayan bir artış oranıdır. Ayrıca katsayı artışı ile yapılmadığı için ek ders ve diğer ödemelere de yansımayacaktır. Öğretmenler sadece kendileri için değil, tüm memurlar için yapılan artış için memnun değildir. Yetkili sendikanın pazarlık dahi yapmadan tüm memurları hükümetin insafına terkettiği için memnun değildir. Sürekli gelişen , büyüyen ekonomiden dem vurulurken bunu maaşlarda göremedikleri için memnun değiller....

Avatar
Zeynep Yıldırım 2 yıl önce

daha önce öğretmen maaşlarının yeterli olmadığını düşünüyordum çünkü okuldaki hademe 1500 tl alırken öğretmen 1800 alıyordu ama şimdiki rakamalar gayet yeterli rakamlardır. ama insanları memnun etmek dünyadaki en zor şey

Avatar
Mustafa Arslan 2 yıl önce

Hz. Hüseyin Akay kardeşimiz öğretmenlerin yarıdan fazlasının ücret alamadığını, alanların da yılın her ayında almadığını hesaba katmamış. Katamaz çünkü o kadar okumadı. Bir ikincisi de; öğretmene 150 Tl. seyyanen verildi. Bu miktar iyi ki arkadaşın gözüne batmış.

Avatar
Abdulkadir 2 yıl önce

vermediğini eleştiren haberlere alıştık ama zam verişini eleştirmenin mantığını anlamadım. hepsi bir anda olmaz ki. sıra herkese gelir. öğretmenlik mesleğinin kutsiyetinden bahseden toplum öğretmene çok mu görüyor bunu

Avatar
murat aydın 2 yıl önce

o kadar palavra sallamışın ki buraya yazmakla bitmez öğretmen düşmanı.ama ben bi tanesini söyleyeyim. geçen yıl bütün memurlara 200-300 tl ek ödeme verilirken.sadece öğretmenlere verilmedi.bunu da yazsaydın ya...150 tl yi bayağı kıskanmışın anlaşılan...yakında ortadan ikiye çatlarsın sen.

Avatar
Sinan 2 yıl önce

Paradan daha da önemli olan itibarımız kayboldu. Maaşlar 5000 tl olsa ne olur. Bu itibarı parayla geri getiremezsiniz. Bunu bize reva görenlerin Allah Belalarını versin.

Avatar
Sezai SAVAŞ 2 yıl önce

Emekli bir öğretmen olarak bu ücretin öğretmene çok bile olduğunu çalışırken de emekli olduktan sonra da hep söyledim.Günde kaç saat ders yapılıyor,bu ders saatlerini iş saati olarak hesapladığınızda bir öğretmen ayda kaç saat çalışıyor,derslerin başında ve sonunda kaçar dakikası çalınıyor,ne kadar verimli olunuyor? Bu gibi sorulara samimi cevaplar verilmeli önce.Bir öğretmen de çıkmış itibarımız kayboldu diyor.Kim sebep oldu bu itibar kaybına ? Gene öğretmenlerin kendileri...!Bizdeki öğretmenlerin pek çoğuna Avrupada ''hizmetli'' görevi vermezler.Ekonımide değişmez bir kural vardır;Ne kadar verimlilik,o kadar ücret.Resmen 2 ay yaz tatili,Cumartesi-Pazarlar,Bayram Tatilleri,Sömestr tatili,soğuk tatili, kafa izinleri......daha sayalım mı ?Öğretmen maaşını beğenmeyenlere,size soruyorum atanmadan önce şartların ne olduğunu bilmiyorlar mıydı ?Atanamayan öğretmenler diye salya-sümük ağlayanlar memuriyete girer girmez klasik devlet memuru ağzıyla maaşlar az diye zırlamaya başlıyor.Kendinize karşı dürüst olun yeter....!

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim