" /> " /> Öğretmen Diyarı Öğretmen Diyarı
Öğretmenlerin Son Şansı

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmen ve idarecilerin en çok şikayet ettiği iki konu bulunuyor...

1- Maaşlar

2- Eğitimci olmayan bürokratlar ve yönetmelikler

EĞİTİMCİLERİN MÜSTEŞAR YUSUF TEKİN SON ŞANSIDIR

Milli Eğitim Bakanlığını 10 yıldır yakından takip eden bir haber sitesiyiz. Öğretmen camiasınınen fazla ziyaret ettiği haber sitesiyiz. Sendikacıların sık kullanılanlarında bulunan bir haber sitesi olarak Ak Parti hükümetinin tüm Bakanları ve Müsteşarları döneminde eğitim camiasınınnabzını tutan ve reflekslerini gözlemleyen bir haber sitesi olarak öğretmenlerin MEB'den en çokk şikayet ettikleri ve beklentilerini iki başlıkkta toplayabiliriz..

1- Öğretmen maaşları : Ak parti iktidarı döneminde devlet memurları içerisinde en fazla hak kaybına uğrayan ve maaşları eriyen kesimin başında öğretmenler geliyor. Yükseklisansmezunu öğretmenlerimiz % 25 artırımlı ek derslerini bile bu dönemde kaybetmiştir. Ek ödeme mağduriyeti ile öğretmen maaşları , hizmetli maaşının bile gerisine düşmüştür. Göreve yeni başlayan bir öğretmenin ek ders almadığını hesap ederseniz aldığı maaş 1800 TL civarındadır. Bu öğretmenimizin Ankara , İstanbul ilinde bir yerde çalıştığını düşünürseniz , 700-800 TL kiraya verdikten sonra 1000-1100 tl ile ay sonunu getirmeye çalıştığını görürsünüz. 

Öğretmenlerimiz maaş konusundaki eleştirilerinde sonuna kadar haklıdır. Bu konunun birinci derecede öncelikli olarak çözüme kavuşturulması, özellikle ek gösterge ve emekli maaşlarının düzenlenmesi konusunda MEB'in üstün çaba sarfetmesi gerekir. Nabi Hoca'nın bu konudaki açıklamalarında ki samimiyeti görmekle beraber bu işin birde bütçe ve Maliye ayağı olduğunu biliyoruz. Umarız bu mağduriyet en kısa zamanda çözümlenir.

2- Yönetmelikler ve Eğitimci olmayan bürokratlar

Milli Eğitim Bakkanlığının İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün , İnsan Kaynakları istihdamı ve yönetimi konusunda kısa , orta ve uzun vadeli planları bulunmuyor. Özellikle DİNÇER, döneminden sonra İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tek kelimeyle iflas etti. Öğretmen camiasının sitemize yazmış olduğu yorumların % 70 yakını İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yıllardır çözüme kavuşturamadığı ;

* Yönetici atama

* Norm kadro

* Öğretmen atama ve yer değiştirme

* Alan değişikliği 

* Görevde yükselme

Bu yönetmeliklerin yıllardır çıkkarılamaması , yönetmelik olmadan sadece günü birlik çözüm üretilmeye çalışarak genelge ve kılavuzlarla günü kurtarmaya çalışmak eğitimcileri isyan noktasına getirmiştir. 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün görevini şu anda Müsteşar Bey ve ekibi omuzlamış durumdadır. Dışardan tarafsız bir gözle bakıldığı zaman Müsteşar Bey'in yönetmelikleri tabanın paylaşımına açması ve yönetmelikler üzerinde yapılan çalışmalar bile eğitimcileri rahatlatmıştır. 

 Bakan Bey'e ne sormak istersiniz şeklinde yapmış olduğumuz haber 3-5 saatte öğretmen ve yöneticilerden 700'e yakın yorum gelmiştir. Bu yorumları incelediğimiz zaman en büyük sorunun İnsan Kaynaklarının çıkartamadı yönetmelikler ve hemen akabinde ise öğretmen maaşları olduğunu gözlemliyoruz..Yorumları okuduğumuz zaman, İnsan Kaynaklarının çıkartamadığı yönetmeliklerden muzdarip ve mağdur yüz binlerce eğitimci olduğunu göreceksiniz.

İnsan Kaynaklarının başarısız olmasının sebebini de defaten tüm siteler ve eğitim yazarları yazdı çizdi. Eğitimcileri ve okulları yönetecek kişi bu işin içerisinden gelmezse sonuç başarısızlık olacaktır. Bu defaten test edilmiştir. 

Bu hafta içerisinde MEB'e eğitimci kimliği olan bir Müsteşar Yardımcısı ataması yapılmıştır. Bu atama haberine 150 üzerinde yorum gelmiştir. Yorumlara bakıldığı zaman , eğitim camiasının eğitimci kimliği olan yöneticiler istediği ve bundan mutlu olduğu gözüküyor. MEB'de şimdiye kadar çok sayıda üst düzey atama haberine yer verdik. İlk kez bir atamaya bu kadar çok olumlu yorum geldiğine şahit olduk.

MEB'e Eğitimci Müsteşar Yardımcısı Haberine Gelen Yorumlar İçin Tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığının İnsan Kaynaklarında yönetim sorunu olduğunu artık ayyuka çıkmıştır. 

MEB'i öğretmenlerle yöneteceğim diyen Müsteşar Bey'in , öncelikle öğretmenleri yönetecek birime öğretmen kökenli yöneticiler getirmesi gerekiyor. Yoksa İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yapması gereken işleri Müsteşar Bey yapar....

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığının son 10 yıllık tarihinde biz ilk kez sorunları çözmek ve öğretmenleri mutlu etmek isteyen bir Müsteşar görüyoruz. 

Öğretmenler ve MEB camiası için Yusuf TEKİN son şanstır. 

İnşallah Müsteşar Bey başarılı olur ve kazanan eğitim camiası olur...

kamuajans.com


Anahtar Kelimeler:
öğretmenlerin son şansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim