Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ NASIL OLACAK

Bakanlık yetkililerinden alınan duyumlara göre, öğretmenlerin performans değerlendirmesine yönelik çok önemli değişiklikler olacağı yönünde. Hatta bu düzenlemelerle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin bir görüşme yaparak konsensüs sağladığı bilgisi alındı.

Peki yeni düzenlemeyle öğretmenlerin performans değerlendirmesi nasıl olacak?

Mayıs ayına kadar yasal bir düzenleme yapılarak, öğretmenler için Öğretmen, Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen ve Başöğretmen gibi kadrolar ihdas edilecek.Tüm öğretmenler sınava alınacak, sınav puanı, performansı, katıldığı hizmetiçi faaliyetleri ve kıdemi v.s. birlikte değerlendirilerek, öğretmenler belirlenen unvanlara yükselebilecek.mevcut statüde çalışmaya devam edebilecekler.

Fakat şu anda görev yapan öğretmenler bu sınava girme konusunda zorunlu tutulmayabilir, sınava girmezse


Esas önemli olan bu düzenleme öğretmenlere ne gibi ayrıcalıklar getirecek?


Örneğin öğretmenler sınavı kazanır ve Uzman Öğretmen olarak atanabilirse Valilikçe yapılacak olan atamalarda herhangi bir okula Müdür Yardımcısı olarak, Başöğretmen ise Müdür olarak atanabilecektir. Bu düzenleme öğretmenlere mali açıdan da kayda değer bir şekilde katkı sağlayacaktır. Çünkü Okul Müdürü ve Müdür Yardımcılarının göstergelerinin iyileştirilmesi de gündemde, böylece öğretmenlerin performansına göre ücret ödemesi yapılmış olacak ayrıca, öğretmenler beş ve ya on yıl sonra hangi görevlere atanabileceklerini şimdiden görmüş olacaklar, öğretmenlerin her zaman serzenişte bulunduğu bu belirsizlikte ortadan kalkmış olacaktır.

MEMURLAR.BİZ


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim