Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin oryantasyon süreci

Geçen yıla kadar zaruret gereği, şartlar onu gerektirdiği için Ağustos'ta atamalarımızı yapıyorduk, yani Ağustos'un son haftasında öğretmen ataması yapılıyor, Eylül'ün 15'nde yeni öğretmenlerimiz sınıfa giriyorlardı. Ve diyelim Diyarbakır'a, Ağrı'ya hayatında ilk defa Ağrı'yı gören bir öğretmenimizi, öğretmen adayımızı biz alıyorduk sınıfa sokuyorduk. Tabi bu bir adaptasyon sorunu da beraberinde getiriyordu.

Şimdi bunları da göz önüne alarak şöyle yapıyoruz bu dönem, bu atadığımız 30 bin arkadaşımızla ilgili şöyle bir program uyguluyoruz. Bunlar ikinci yarıyıl boyunca şimdi yeni bir dağılım daha yapacağız. Şimdi kimler nereye atandı, o belli oldu. Şimdi bir şey daha yapacağız bu 30 bin kişiyle ilgili program daha yapacağız, o da stajlarını, daha doğrusu bu oryantasyon eğitimlerini nerede yapmak istediklerini soruyoruz. 

Şöyle bir örnek vereyim: Kırşehir'den bir öğretmen adayı şimdi Ağrı'ya atandı Şubat ayında, bu 30 bin öğretmenin arasında Kırşehirli bir öğretmen adayımız Ağrı'ya atandı. Ona diyoruz ki; sen bu ikinci yarıyılda yönlendirme eğitiminden geçeceksin. Nedir bu yönlendirme eğitimi? 10 yılını geçirmiş, en az 10 yıllık tecrübesi olan bir öğretmenimizin yanında, danışman öğretmenlerimizin yanında, yani bir muallimin yanında, bir duayen muallimin yanında derse gireceksin, ders anlatmayacaksın, ders dinleyeceksin. O öğretmenimiz seni değişik başka yine kıdemli öğretmenlerin derslerine sokacak. Sen sınıf öğretmeni olabilirsiniz veya ortaokul Türkçe öğretmeni olabilirsin, ama danışman öğretmenimiz seni beden eğitimi dersine de sokacak, bir fen lisesindeki kimya dersine de sokacak, bir spor lisesindeki derse de...
4 ay boyunca haftanın üç günü bu şekilde danışman öğretmenin gözetiminde tecrübeli öğretmenlerin verdikleri dersleri izleyecek. 

"İnsan, insan gölgesinde yetişir"; bizim geçen 24 Kasım Öğretmenler Günündeki sloganımız buydu. İnsan insan gölgesinde yetişir, öğretmen öğretmen gölgesinde yetişir. 4 ay boyunca bu öğretmen adaylarımız bu tecrübeli öğretmenlerin gözetiminde staj görecekler, derse girecekler. Sadece o değil, o da değil, haftanın üç günü bu şekilde, haftanın iki günü de il müdürünün yanında, müfettişin yanında, ilçe müdürünün yapında o işler nasıl yürüyor, bürokrasi nasıl çalışıyor, eğitim bürokrasisi, müfettiş nasıl teftiş yapıyor, nasıl değerlendirmeler yapıyor bunları görecekler."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol