Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Başvuruları Nasıl Yapılacak ?

 Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirmeleri Nasıl Yapılacak? Öğretmelerin 2015 Yılı İl İsteğe bağlı yer değiştirme duyurusu bakanlığın İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlandı. Başvurularda dikkat çeken hususlar ve ayrıntılar özel haberimizde. 


1-Zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar veya bu yükümlülükten muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir (Bu madde yüzünden çoğu öğretmen 3 yıllık süreyi dolduramadığından başvuru yapamayacak?) 


2- Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir. (Okullarında norm fazlası olarak yer değiştirenler veya Resen atananlar başvuruda bulunabilecek) 


3- İl içi yer değişikliğine başvuracak öğretmenlerin hizmet puanları, 26 Mayıs 2015 tarihi dikkate alınarak belirlenecektir.(Daha önceki yıllarda olduğu gibi başvuruların son günü baz alınmış) 


4- Halen görev yaptıkları eğitim kurumunda ihtiyaç ve norm kadro fazlası olan öğretmenler ile eğitim kurumlarında ikinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta olanlardan yöneticiliğe devam etmek istemeyenler, 3 yıllık çalışma şartı aranmaksızın yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir. (okullarında norm fazlası olan öğretmenler ve hasbel kader idareci olup memnun olmayanlar 3 yıl beklemeden tayin isteyecekler) 


5- İl içinde yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenlerden görev yaptığı il/ilçe dışında bulunanlar, her türlü iletişim aracıyla kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bilgilendirmek suretiyle başvurularının onaylanmasını isteyecek; eğitim kurumu yöneticileri de süresi içinde başvuruları onaylayacaktır. Elektronik Başvuru Formlarının çıktısı, formu onaylayan eğitim kurumu müdürlüklerince başvurusu onaylanan öğretmenlere daha sonra imzalattırılacaktır. ( Teknolojik imkanları kullanarak haber veren öğretmenin başvurusu onaylanacak,imza için beklenilmeyecek,doğru bir uygulama) 


6-İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. Ancak bunlardan, il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir. Başvuru yaparken öğretmenlerin, bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. (Maalesef bakanlık bu yanlışta ısrar ediyor öğretmenlere ya il içi ya il dışı seç bakalım demek doğru bir yaklaşım değil düzeltilerek her iki hakta tanınmalı) 


7-Öğretmenler, il içi yer değişikliği başvurularında en çok 40 eğitim kurumu tercih edebilecektir. Yapılacak bu tercihlerde, Yönetmelikte öngörülen aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresinin de göz önünde bulundurulması uygun olacaktır.( Daha önceki yıllarda 10 olan tercih hakkı yükseltilmiş) 


8- İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs 2015 tarihleri arasında alınacak; atamalar valiliklerce 29 Mayıs 2015 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren başlatılacaktır. (Bakanlık takvimi çok güzel hazırlasa da her yıl olduğu gibi illerin açıklaması 29 Mayısta olmayacaktır.) Selim BELLİ


Kaynak: haber yeni rota

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol