Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin en önemli PROBLEMİ; 3600 EK GÖSTERGE!.

 

Öğretmenlerin en büyüksorunlarındanbiri, emekliliktemaaşlarının yarı yarıya düşmesi, bu konuda atılabilecek ne gibi adımlar var? 
Bilindiği üzere öğretmenlerin ekgöstergesi 3000'dir. Emeklilik kesenekleri de bu oran üzerindenhesaplanmaktadır. Öğretmenlerin ekgöstergelerinin 3600'e çıkarılması emekliliklerinde büyük oranda fayda sağlayacaktır. 3600 ile 3000 ekgösterge üzerinden emekli olanlararasında ciddi emekli maaş farkıbulunmaktadır.

Ek ders ücretleri ve ek ödemeler, emekli keseneklerine yansıtılmadığı ve emeklilikte ek ders ücreti de alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan öğretmenin aldığı maaş arasındaki fark fazlası ile artmaktadır. Bu ücret farkısebebi ile pek çok öğretmen emekliliği hak etmiş olmalarına rağmen emekli olmamaktadır. Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile ek ders ve ek ödeme gibi tüm ödemelerinde emekli keseneğine dahil edilerek, emekli olacak memurların yaşadığı mağduriyetler giderilmeli, kamu görevlilerinin emekli ikramiyesi hesaplamasında dikkate alınan kıdem yılının üst sınırı olan 30 yıl sınırlaması kaldırılmalı, bu yolla her çalışanın eline geçen ücret ve çalıştığı süre ile orantılı olarak emekli ikramiyesi alması sağlanmalıdır.

MİLLİYET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim