Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Ek Dersleriyle İlgili Önemli Değişikliklere DİKKAT

2014 ve 2015 yılları için imzalanan toplu sözleşmede  öğretmenlerin ek dersleriyleilgili şu maddeler yer aldı:

 

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller
Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında dersyılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretimfaaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerlesınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığıders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim,hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Ders dışı eğitim çalışmaları
Madde 3- (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan,  Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek DersSaatlerine İlişkin Kararın 17 nci maddesindeyer alan “%5” sınırı, “%6” olarak uygulanır.

Sınav komisyon üyeliği ve sınavgözcülüğü
Madde 4- (1) 2006/11350 sayılı Kararın 12 nci maddesinin birinci fıkrasında sayılan sınavlar için aynı maddenin ikinci fıkrasının (a) bendinde sınav komisyon üyeliği ve sınav gözcülüğü görevlerine yönelik öngörülen sınırlamalar uygulanmaz.

Geçici görevlendirilen yöneticilerin ek ders ücreti
Madde 5- (1) 2006/11350 sayılı Kararın 10 uncu maddesi kapsamında ders niteliğinde yönetim görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlanmakta iken aynı Kararın 16 ncı maddesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kurumlarda görevlendirilen yöneticiler, 10 uncu ve 16 ncı maddede öngörülen ek ders ücretlerinden daha yüksek olandan yararlandırılır.

Rehber öğretmen ek ders ücreti
Madde 6- (1) 2006/11350 sayılı Kararın 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası, bu fıkra hükmünden yararlanmayan rehber öğretmenler hakkında da uygulanır.

İkili öğretim yapan örgün eğitim kurumları yöneticilerinin ilave ek ders ücreti
Madde 7-  (1) 2006/11350 sayılı Kararın 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilere ödenmekte olan ek ders ücreti,  ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı süresince haftada 2 saat artırımlı ödenir.
Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti
Madde 8- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.
 
mebpersoneli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Harun 2 yıl önce

6 ay kurucu müdürlük yaptım arkasına müdür vekili olarak görevlendirildim ben şu an kaç saat ek ders almalıyım herkes farklı birşey söylüyor yardımcı olurmusunuz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim