Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Bir An Önce Alan Değişikliği Yapabilmeleri Sağlanmalıdır


 Ancak, alan değişikliği duyurusu,  alan değişikliği yapmak isteyen ve alan değişikliği yapamadığı için mağdur durumda bulunan, sürekli bekleyiş içerisinde olan çok sayıda öğretmenin huzursuz olmasına sebep olmuştur. Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik’in,
 Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 44. maddesi – (1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yüksek öğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

 

 

 (4) Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.

 

(5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar” şeklinde düzenlenmiştir.

 

Bu hüküm gereğince, kendi branşında tercih ettiği okullara atanma imkanı olmayan veya bulunduğu okulda norm fazlası olan öğretmenlerin mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana veya maaş karşılığı okutabileceği alanlara,

 

İkinci bir üniversite okuyan öğretmenlerin istedikleri takdirde okudukları üniversiteye esas olan alana, alan değişikliği yapabilmeleri gerekmektedir.

 

 

Bu nedenle, yukarıda yer verdiğimiz şekilde öğretmenlerin belirtilen alanlara bir an evvel alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır. 
Alan Değişikliği isteyen öğretmenlerimiz bo konuda daha baskılı davranarak zafere ulaşacaktır. 
Kamutime.com Ailesi olarak her zaman bu konunun sonuca ulaşana kadar kamuoyunda güncel tutacaktır.


http://www.kamutime.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim