Bu haber kez okundu.

Öğretmenler,İl Dışı Atamalarda İl İçindeki Okulları da Tercih Edilebilir Mi?

   Birçok öğretmenin hatta bazı müdürler ile atamadan sorumlu şube müdürlerinin dahi bilmediği tayin hakkı var .O da, İl dışı atama başvuruları esnasında il içindeki okulların da tercih edilebileceğidir.Şöyle ki , İller arası isteğe  bağlı yer değiştirme başvuruları esnasında zorunlu hizmet sayılan okulda görevli diğer şartları da tutan öğretmenler  aynı zamanda  zorunlu hizmet sayılan aynı il içindeki okulları da isteyebilme hakkına sahipler. Öğretmenlerin bu haktan bihaber olmalarını bir nebze olsa da anlayabilirim ama Müdür ve şube müdürlerinin bilmemesi  ise kabul edilemez çünkü bu hakkın varlığından haberi olmayan müdür ve şube müdürleri  zorunlu hizmet yükümlüsü birçok öğretmenin mağdur olmasına sebep oluyorlar ve tayin olmalarına farkında olmadan da olsa engel oluyorlar.



   “ İl dışı Atamalarının yapıldığı Esnada Aynı İl İçindeki Okulların Tercih Edilebilme” hakkı tüm öğretmenlere verilmiş bir hak değildir.Bu hakka sahip olabilmeleri için öncelikle aynı okulda 3 yıl çalışma şartını sağlamış olmaları ve zorunlu hizmet yükümlüsü olup yine zorunlu hizmet sayılan okuldan başka bir zorunlu hizmet sayılan okula doğru tercih etmesi gerekiyor. Yani o anki çalıştığı okul  ve atanmak istediği okulun zorunlu hizmet yükümlülüğü öngrülen (4-5-6. Hizmet alanı) okul olması gerekir. Çünkü bu şekilde yapılacak atama, Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme atamalarının içine gireceği için zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmene o andaki sisteme yansıtılmış zorunlu hizmet sayılan tüm okullar tercih sayfasında açılacak  ve bu okullara başvurabilme haklarına sahipler.


   Zorunlu hizmet yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri il dışı atama şeklinden farklı olup aynı anda başvuruların alınmasından dolayı da birçok eğitimci tarafından karıştırılmaktadır.Bu yüzden öncelikle “il dışı atama” ve “zorunlu hizmet yükümlülüğüne bağlı atamalarının” birbirinden farklı olduğunun ayrımına varmak gerekiyor.Bunun için de 17 Nisan 2015 CUMA günü  29329 sayılı resmi gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler başlığındaki 43 maddesini incelemek gerekir.Bu madenin  4. Fıkrasında yazılı bulunan “Mazerete bağlı yer değiştirmeler hariç olmak üzere zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumunda en az 3 yıl süreyle görev yapanlar, il içindeki ya da diğer illerdeki zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilir.” Hükmü gereği  zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet yükümlülüklerini devam ettirebilmesi adına  il dışındaki kurumlar ile beraber il içindeki zorunlu hizmet sayılan (4-5-6. Hizmet alanı) okulları da tercih edebilme hakları MEB tarafından yasal olarak tanınmıştır. Zaten en son kamuoyu ile paylaşılan  2015 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyurunun 8. Maddesindeki “Dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında görevli zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bulundukları ilde 3 yılını dolduranlar, il içinde veya iller arasında zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.”  Şart hükmü ile de bu tayin döneminde bakanlık öğretmenlere bu hakkı vermişti.Görüleceği üzere zorunlu hizmet yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme atamalarında il içindeki zorunlu hizmet okullar da tercih edilebilmektedir.İl dışı atamalar ile beraber başvuruların alınması bizleri yanıltmasın! İkisi birbirinden farklı atamalar.


   En son ki il dışı atama başvurularının alındığı esnada bir öğretmen arkadaşın bu haktan haberi olmayan bir okul müdürü ve şube müdüründen dolayı başvurusunun red edildiğini söylemesi üzerine; öğretmen arkadaşa müdüre “İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru”  ile  sadece isteğe bağlı illerarası  yer değiştirme başvurularının alınmadığını aynı zamanda da Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvurularının da beraberce alındığını söylemesini  ve hatırlatmasını istemiştim. Fakat bunu söylemesine rağmen her ne hikmetse okul müdürü ikinci defa da yaptığı başvuruyu  aynı ildeki okulları tercih ettiği gerekçesi ile  red ederek  tayin olabilmesine engel olmuş ve  hakkına girmişti.Her zaman söylüyorum insanoğlu  bir konu hakkında bilgisi yoksa adım atmadan önce bir bilene sormalı.Gerçi okul müdürü ilçedeki atamadan sorumlu şube müdürünü aradığında da “ il dışı atamada il içindeki okullar mı tercih edilirmiş“ diye tepki ile karşılaşınca öğretmenin başvurusunu red etmiş.O da haklı amiri bu hakdan haberi yok ve böyle bir hakkın olmadığını söylüyorsa o ne yapsın.Şube müdürünün önce kendi mevzuat bilgilerini sorgulaması gerekir.Yani anlayacağınız ortada mevzuatın öğretmene tanıdığı haktan haberi olmayan ve haberleri olmadığı gibi sadece kendi düşüncelerine göre engel olan idareciler el birliği ile öğretmeni  tayin hakkından ettiler. Kim bilir bu şekilde kaç öğretmenin başvuruları red edildi yada öğretmenler başvuru dahi yapmadılar?


   Lafın kısası ,3 yıl aynı okulda görev yapma şartını da sağlayan bir öğretmen  zorunlu hizmet yükümlülüğü devam ettiği için yine aynı ildeki zorunlu hizmet yükümlülüğü öngörülen (4-5-6. Hizmet sayılan okullar) okullara tayin başvurabilme hakkına sahiptir.Okul müdürü ve atamadan sorumlu şube müdürlerinin bu konuda daha dikkatli olması gerekir.

 

Saygılar

 

Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

  Kaynak:www. memursesi.com

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber