Öğretmen Diyarı

Öğretmenleri \
BU RAPORA GÖRE TÜRKİYEDE ÖĞRETMENLER KALİTESİZ..

UNESCO tarafından bağımsız uzmanlarca hazırlanan “2013 yılı Herkes İçin Eğitim Küresel İzleme Raporu”nda Türkiye ile ilgili çarpıcı sonuçlar yer aldı. Türkiye’de okulların %42’sinde öğretmenlerin kalitesinin düşük olduğu ifade edilen raporda, ilköğretimden ortaöğretime geçildiğinde, yoksul ve varlıklı ailelerden gelen öğrenciler arasındaki başarı farkın da her geçen gün arttığı belirtiliyor. 
Dünyada, eğitimde ilerlemenin güncel boyutlarını ortaya koymayı amaçlayan raporda, 2015 sonrası kalkınma için eğitimdeki ilerleme ve küresel öğrenme krizinin aşılmasında öğretmenleri destekleyecek, onların potansiyellerini artırmak için güçlü politikalar uygulamanın önemini vurgulayan bölümler bulunuyor.

Bir eğitim sisteminin öğretmenlerinin kalitesi kadar iyi olduğu ifade edilen raporda doğru öğretmen seçimi ve öğretmenlerin öğrenme güçlüğü çeken öğrencileri destekleyecek şekilde eğitilmelerinin önemi vurgulanıyor.

Eğitim eşitsizliklerini gidermek için iyi öğretmenlerin ülkenin şartları zor bölgelerinde çalıştırılması gerektiği vurgulanan raporda Türkiye ile ilgili çarpıcı istatistiklere de yer veriliyor.
Türkiye’deki eğitim sistemi, çocukların %17’sinin temel matematik öğrenmesini sağlayamadığına değinilen rapora göre Türkiye’de yoksul bir aileden gelen ve Türkçe’den farklı bir dil konuşan öğrenciler, en düşük performansı gösteren grubu teşkil ediyor.

kamuexpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim