Öğretmen Diyarı

Öğretmenleri eş durumu tayini üzecek

Öğretmenlerin isyanı bitmek bilmiyor Atama maaş isyanı derken bir yenisi daha eklendi. Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme birde eş durumu çıktı.MEB Atama ve Yerdeğiştirme Taslağı Yönetmeliğine göre Milli Eğitim Bakanlığı, eş durumu nakil şartlarını değiştiriyor. İşte yeni eş durumu nakil şartlarının.İşte haberin detayı

 

MEB Atama ve Yer Değiştirme Taslağının “Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme” başlıklı 36. maddesi 1. fıkrası (ç) bendindeki; “(1)Öğretmenin, aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği; ç) Öğretmenin kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.” hükmü yeni mağduriyetlere neden olacaktır.

 

Taslakta yer alan talep edilen yerde kesintisiz üç yıl ifadesi ülke gerçeklerini ve ekonomik şartları bilmemek anlamına gelmektedir. Bu ifadeye göre kendi içerisinde atama yapan özel bir teşebbüste örneğin 10 yıl boyunca sigortalı çalışmış bir kişinin kurumunun yaptığı atama sonucu başka bir şehre gitmesi halinde öğretmen eş en az üç yıl eşininin yanına gidemeyecek demektir.

 

Suistimalleri önlemek adına sigortalı çalışma süresinin makul bir yıl aralığını belirtmesi doğrudur. Ancak ülkemizin ekonomik şartları ve aile bütünlüğü dikkate alınarak taslak metinde yer alan talep edilen yer ifadesinin metinden çıkarılması gerektiğini belirtiyoruz.

 

Bilal MERT EKSEN Eğitim SEN Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol