Öğretmen Diyarı

Öğretmenleri Doğu\'ya gönderme yöntemi yine maaş oldu

Öğretmenlere maaş müjdesi olarak verilen haberlerin arkasından yine başka bir şey çıktı.MEB yeni bir yöntem daha geliştirerek Doğu ve Güneydoğu illerindeki okullarda görev yapacak öğretmenlere yüksek maaş verip o bölgelerde kalacak öğretmenlerin kalış süresini artırmaya çalışacak. En fazla yöntem değiştiren bakanlıklardan bir olan Milli Eğitim'in bu yöntemlerinin ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek. 

 

Doğu'da görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları sorunların kaynağının ne kadarını maaşın, ne kadarını güvenlik ortamının, ne kadarını sosyal olanakların oluşturduğuna yönelik halihazırda bir veri bulunmuyor. Buna karşın en önemli teşvik olarak zam kullanılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı sık sık yeni yöntemler geliştirerek eğitimde yaşanan sorunlara kesin çözüm reçetesi olarak uygulamaya konuyor. Ancak bu güne kadar neredeyse politikaların çoğu etkili olamamış olacak ki sürekli yeniler geliyor. İki yıl önce uygulamaya konan ilkokullarda ilk üç ay sadece resim, müzik, kas gelişimi gibi etkinliklerin zorunlu yapılması bir yıl sonra zorunlu olmaktan çıktı ve yeteri kadar yapıldıktan sonra seslerin verilmesine geçilmesinin önü açıldı. 

 

Öte yandan Tüm okullara karne sistemi geliyor. A, B, C, D tasnifi üzerindenkategorizasyon yapılacak ve iki sene zarfında okullara puanlama sistemine gidilecek. Eğitim kurumlarına verilen puanlar kamuoyu ile de paylaşılacak. Bunların yapılması ile birlikte Temel Eğitime kalite güvencesi getirilmiş olacak. 

Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki süreçte uygulayacağı 2015 yılı politilkaları özetle şu şekilde olacak:

 

 

KARNE KAMUOYUNA AÇIKLANACAK: Ulusal düzeyde izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirilecek, eksiklikler belirlenecek, veriler verimliliği artırmak için kullanılacak. Her okul için altyapıdan öğretmen eğitimlerine kadar girdi ve çıktıları içeren okul karneleri oluşturulacak. Bunun için izleme ve değerlendirme mekanizmaları kurulacak. Okulların karneleri topluma açıklanacak.

 

EĞİTİME KALİTE BERATI: Temel eğitim kademeleri için kalite güvence sistemi kurulması için kriterler belirlenecek. Belli puanı geçen okul veya kurumlara kalite beratı verilecek.

 

ÖĞRETMENE DE KRİTER VAR: Öğretmen ve yöneticiler için yeterlilik kriterleri tanımlanacak. Kazanımların izlenebileceği bir sistem oluşturulacak. Öğrenciler eğitim süreçlerinde ve sonunda takip edilecek.

 

FARKLI ÜCRET VERİLECEK: Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi için farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacak. Deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölge ve okullarda uzun süreli çalışması sağlanacak. Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek. Öğretmen atamalarında bölgeler itibarıyla öğretmen ihtiyacı dikkate alınacak.

 

www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim