Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERE ZAM ÇALIŞMASI VAR MI?

Öğretim üyelerinin ve öğretmenlerin ek ödemelerinin artırılması konusunda bir çalışma olup olmadığı hususundaki soru önergesine Maliye Bakanlığı tarafından cevap verildi.

Bakanlık tarafından verilen cevapta özetle, öğretim elemanları ile öğretmenlerin aylık ve ücretlerinde % 0,27 oranında ve ayrıca brüt 175 TL. artış yapıldığı vurgulanarak, bu aşamada öğretim elemanları ile öğretmenlerin aylık ve ücretlerine zam yapılması yönünde bir çalışma olmadığı belirtildi.

 

Maliye Bakanlığından konuya ilişkin gelen cevap:

 

“Bilindiği üzere, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, kamu idarelerinde aynı hizmet sınıfında, aynı veya benzer kadrolarda bulunan personel arasında ek ödeme, ikramiye ve fazla çalışma gibi değişik adlar altında yapılmakta olan ilave ödemelerden kaynaklanan kurumlar arası ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu KHK ile kurumlar arası ücret dengesizliğine neden olan ödemeler ile denge tazminatının uygulanmasına son verilmiş ve bu ödemeler yerine tüm personeli kapsayacak yeni bir ek ödeme sistemi ile üst yönetici ve kariyer meslek personeli için ise yeni bir ücret sistemi getirilerek aynı hizmet sınıfında, aynı veya benzer kadrolarda bulunan personel arasındaki ücret dengesizliği ortadan kaldırılmıştır. Bu suretle, söz konusu Kanun Hükmünde Kararname, özü itibarıyla farklı kamu idarelerinde aynı hizmet sınıfında aynı veya benzer unvanlı kadrolarda bulunan personel arasındaki ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir düzenleme olup, tüm kamu görevlileri için uygulanacak genel bir maaş ve ücret artışı düzenlemesi değildir. Bu nedenle, söz konusu Kanun Hükmünde Kararnameyle ücret dengesizliği bulunmayan personele yönelik herhangi bir ücret artışı öngörülmemiştir.

 

Ayrıca, kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Devletin mali imkanları, memleketin ekonomik gelişmesi ve milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ile yıllık enflasyon oranları göz önünde bulundurulmak suretiyle tespit edilmektedir. Ayrıca, 5982 sayılı Kanun ile yapılan Anayasa değişikliği sonucunda 2012 yılından itibaren memurlar ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılacak artışlar, karşılıklı müzakereler ile yürütülen toplu sözleşme süreci sonucunda belirlenmeye başlanmıştır. Bu çerçevede, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 2012 ve 2013 yıllarında yapılan artışlar 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararıyla belirlenmişken, 2014 ve 2015 yıllarında yapılacak artışlar ise “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme” ile belirlenmiştir.

 

Bu çerçevede, 2014 yılında öğretim elemanları ile öğretmenlerimiz dahil kamu görevlilerimizin aylık ve ücretlerinde % 0,27 oranında ve ayrıca brüt 175 TL. artış yapılmıştır.

 

Bu artışlara ilave olarak öğretmenlerimizin eğitim öğretim tazminatlarında 75 TL. artış yapılmış ve Temmuz ayında da 75 TL. daha artış sağlanacaktır.

 

Diğer taraftan, bu aşamada belirli bir hizmet grubunun mali ve sosyal haklarının artırılmasına yönelik Bakanlığımızca yapılan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.”

www.memurinyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol