Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Fiili Hizmet Zammı İçin Kanun Teklifi

Milletvekili M.Volkan CANALİOĞLU tarafından hazırlanan ve “öğretmenlerimize yıpranma haklarını vererek sorunlarını bir nebze de olsa hafifletmek ve eğitim kalitesini yükseltmek” amacını taşıdığı belirtilen “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

 

“1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı yasa ile, çalışanlarda yıpranma hakkının kapsamı daraltılmıştır. Yeni yasa ile yalnızca madenciler, itfaiyeciler, polisler ve askerler yıpranma hakkından yararlanmaktadırlar. Yıpranma hakkı çalışanlara; prim Ödeme gün  sayısını artırma, erken emekli olma, emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağlamaktadır.

 

Öğretmenlik; çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden birisidir. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çabanın sonucunda vücutta olumsuz etkiler olabilmektedir. Öğretmenlerin meslek hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.”

 

Söz konusu Kanun Teklifi

 

“5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ”

 

MADDE 1- 31/05/2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Geçici 13. Maddesinden sonra gelmek üzere, Geçici 14. Madde eklenmiştir.

 

“Geçici Madde 14- Öğretmenler her yıl için 1/4 oranında yıpranma payı alırlar”

 

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 


\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol