Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Branş Dışı Alan Değişikliği Hakkı Verilecek Mi?

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerle ilgili ve öğretmen maaşları ile ilgili hangi örneği verse OECD ülkelerinden örnek vermektedir. Peki Milli Eğitim Bakanlığına soruyoruz OECD nin hangi ülkesinde alanı dışında çalışan öğretmen sayısı 100 binin üzerindedir. OECD ülkeleri , avrupa ülkeleri  , gelişmekte olan ülkelerin hatta geri kalmış bütün dünya ülkelerindeki uygulamalara bakarsak polis 2 yıl okuyup fark derslerini vererek öğretmen , öğretmen 2 yıl fark derslerini okuyarak avukat veya doktor olabiliyor. Uzun lafın kısası bütün dünya ülkelerinde devlet mesleğini sevmeyen ve  değiştirmek için okuyan insanları destekliyor neden mi çünkü işini sevmeden yapan insanların devlet ve o kurum için çok tehlikeli olduğunu düşünüyor  . Dünyanın geri kalmış ülkelerinde  o ülkenin yetkilileri bu durumun mesleğini sevmeyen çalışanlarla alakalı olduğunu düşünerek insanların okumaları için kapıları sonuna kadar açmaktadır.                

Türkiyeye bakarsak öğretmen zaten 4 yıllık üniversite mezunu , mesleğini değiştirmek için değil branşını değiştirmek için 4 yıl ikinci üniversiteyi okuyor okuduğu alanın öğretmenliğine geçemiyor. Neden mi ? Meb Atama bekleyen branş öğretmenleri var biz alan değişikliği yapamayız diyor.

MEB ‘e ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ BİZ RUTİN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYORUZ  RUTİN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN BİN TANE SINIF ÖĞRETMENİ BEKLİYORSA RUTİN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN 10 BİN TANE BRANŞ ÖĞRETMENİ BEKLİYOR.

Mesela benim çalıştığım okulun yakınındaki lisede Tarih öğretmenliği yapan arkadaşımız gerçekte sosyal bilgiler öğretmeni ve alan değişikliği yapıp sosyal bilgiler öğretmenliğine geçmek istiyor. Biz rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenler herkes mezunu olduğu alanda çalışmalı diyoruz ve bunun içinde rutin alan değişikliğinin hemen yapılması gerektiğini düşünüyoruz.  Eğitim camiasına çağrıda bulunuyoruz yan alan değişikliğinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız rutin ( yönetmeliğe bağlı ) alan değişikliğine destek olun ve rutin ( yönetmeliğe bağlı ) alan değişikliğinin yapılmamasına tepki gösterin .              

 Ve yine Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz rutin alan değişikliğinin 2014 te yapılmaması çok büyük bir hataydı biran önce yapılan hatadan dönülüp rutin alan değişikliğini tercih sayısını 40 a çıkararak yapması gerektiğini söylüyoruz. Bizler rutin alan değişikliğinin takipçisi olacağız rutin alan değişikliği yapılana kadar haykırışlarımız devam edecektir.

 


kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim