Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere bir maaş ikramiye teklifi

Çanakkale Milletvekili M. Serdar Soydan tarafından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.
Söz konusu teklifte şu ifadelere yer verildi:

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.
Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar ise başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdurlar.

Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

Eğitim ve öğretimin temel taşı ise öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir.

Çağdaş medeniyet düzeyine ulaşmak, refah düzeyi yüksek, mutlu ve özgür bireylerin yaşadığı bir toplum yaratmanın yolu, öğretmenlik mesleğini her bakımdan donanımlı ve çekici hale getirmek, kaliteli öğretmen yetiştirilmesi için her türlü ortam ve imkan sağlanmaktan geçmektedir.

Son 10 yılda eğitim emekçileri daha fakirleşmiş, daha zor şartlarda mesleğini büyük bir fedakârlıkla yapmaya devam etmektedirler.

Eğitim emekçilerimizin çalışma şartlarını modernleştirilmesi, ekonomik sıkıntılarını iyileştirici adımlar atılması ve öğretmenliği saygın bir meslek haline getirilmesi artık zorunlu hale gelmiştir.

Teklifin amacı,
Eğitim ve öğretimin temel taşı olan öğretmenlerimizi ekonomik olarak biraz olsun rahatlamalarının sağlanması, yaşam standartlarının yükselmesi ve 24 Kasım Öğretmenler Günü nün eğitim emekçileri için anlam kazanmasıdır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Ek Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi
Madde1: 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

Ek Madde - Kanunda yer alan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil olup ve fiili olarak öğretmenlik mesleğini yapanlara, her yılın 24 Kasım tarihinde, o yılın kasım ayı maaşı oranında Öğretmenler Günü İkramiyesi ödenir.
Madde 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim