Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER SINAVA ALINMALIDIR!

24 Kasım yaklaşırken basında öğretmenler için methiye düzme sezonu da açılmaya başladı. Nitekim bugün Sayın Bakan öğretmenine en çok değer veren 3. Ülke olduğumuzu ifade ederek açılışı çok hızlı yaptı.


Öğretmenliğin çok zor bir meslek olduğunu ve saygınlığı ziyadesiyle hak ettiğini teslim etmekle birlikte hadiseyi biraz belki öğretmenleri kızdıracak bir açıdan bakmak suretiyle değerlendirmek istiyorum.

Öğretmen yeterlilikleri tartışması örgün eğitime geçtiğimiz tarih kadar eskidir. 19. Yüzyılın başlarından beri iyi öğretmen yetiştirmek için çeşitli adlar altında açılan okullar ve denenen sistemlerle bu tartışmalar bugüne dek sürmüştür.

Mevzuyu tarih bilgisiyle boğmamak adına doğrudan fikrimi serdetmek isterim ki günümüzde çok ciddi bir öğretmen yeterlilik sorunu vardır. Maalesef çok önemli illerin çok önemli okullarında bile öğretmenden memnuniyetsizlik ciddi boyutlara varabilmektedir. Gerek mesleki bilgi gerek sınıf yönetimi gerekse pedagojik yetersizliklerden dolayı sıkıntılı olan birçok öğretmen velileri ve öğrencileri zor durumda bırakabilmektedir. Öğretmen seçmek için fellik fellik okul arayan veliler gerçeğini kim nasıl gizleyecek? Bu yazılanlara tepki gösteren birçok eğitimci bile söz konusu kendi çocukları olduğunda ne hesap kitap yapmaktadırlar. Bunları açık açık konuşup yazmazsak bir milim öteye gidemeyiz.

Bu sorunu net şekilde tespit eden Ömer Dinçer maalesef üslup yüzünden işin sonunu getiremedi. Meşhur, Nasrettin Hoca’nın kız istemesi misali kırıp döken Dinçer hem yanlış anlaşıldı hem de işin sonuçlanmasını sağlayamadı. Neydi Dinçer’in çözümü: Dinçer öğretmenlerin periyodik sınavlarla mesleki yeterliliklerinin ölçülmesini önermişti. İşin doğrusu ne yaptığını bilen ve kendinden emin olan öğretmenler bu öneriye sıcak bakmışlardı. Doğrusu işin doğası gereği işini iyi yapan kişiler işini iyi yapmayanlarla aralarında fark olmasını arzu ederler.

İyinin ödüllendirilmesi, yetersizin de sonucuna katlanması nesillerin yetiştirilmesi için çok önemlidir. Fakat Dinçer bir konuda yanılmıştı. Olaylara işletme mantığıyla bakan ve eğitim hayatı akademisyenlikten ibaret olan Dinçer tüm okulları eşitleme gerekliliği düşüncesiyle yanlışa düştü. Yüksek puanla seçilerek gelen öğrencinin öğretmeni de seçilerek geliyorken son yıllarda öğretmen seçimi Fen Lisesi ve sosyal Bilimler Liseleri dışında tümüyle kaldırıldı.

Yapılması gerekenler şunlardır:

BİR: Öğretmenler için her 3 yılda bir sınav yapılmalı ve bu sınavda üstün başarı gösterenlere kariyer fırsatı verilmeli, başarısız olanlara hizmet içi eğitim verilmelidir. Yine de başarısını artıramayanlar hakkında memuriyete düşürülme dahil çeşitli yaptırımlarda bulunulmalıdır.

İKİ: Öğretmenlerin başarılı çalışmaları düzenli ve adil şekilde gecikmeksizin ödüllendirilmelidir. 2011 yılında gündeme alınan ama 2 yıldır ses seda çıkmayan Performans Yönetim Sistemi yeniden hayata geçirilmelidir.

ÜÇ: Türkiye’nin her bölgesine eşit öğretmen dağılımı sağlamak amacıyla mahrum bölgede çalışan öğretmenlere fazladan para ödenmelidir. Böylece fırsat eşitliği yanında imkan eşitliği de sağlanmış olacaktır.

Adil TÜRK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Seloo 2 yıl önce

ne sinavi! bankamatik öğretmeni ile idealist öğretmeni ayirt eden model mebin önünde ama yanliş uyguluyor ve bu model ilk ömer dinçerin eline verildi ama dinçer çok büyük haksızlık yaptı ve allahtan belasını buldu.. ve bir öğretmen yapılacak sınavda 100 alsın o 100'ü öğrencilerine yansıtıyor mu?yansıtacak mı?her şey sınav değil işin özü uygulama o da yapılıyor yeni sbs ile ama biraz yanlış uygulanıyor.. sınav sınav sınav..papağna gibi saçmalamayın artık. herşey sınav değil, her şeyin çözümü sınav değil bırakın artık papağanlığı..

Avatar
Halil 2 yıl önce

Ne sınavı yapacaksınız.Neyi ölçeceksiniz.Öğretmenlik demek bilgi yüklü insan demek midir.Yoksa bildiğini aktarabilen midir?Sen süper bir bilgiye sahip olsanda bildiklerini öğrenci düzeyine indiremedikten sonra hiçsin.Ayrıca üniversiteler diploma verdiğine göre kişiyi yetiştirmiş anlamına geliyor.Bu diplomaları beğenmiyorsan sorunu oralarda aramalısın.Dinçer'e gelince.Bu vekilimiz bakanlığın gereklerini yerine getiremedi alındı görevinden.Pansuman tedbirlerle bu işlerin çözülemeyeceğini artık herkes biliyor..Yapabiliyorsan öğretmen yetiştiren okulların dününe ve bugunüne bakacaksın.Çözüm orda kardeşim.

Avatar
MUHSİN GÜLER 2 yıl önce

Öğretmen olmayanlar, öğretmenin sorunlarını bilmeyenler ahkam kesmemeli.Hizmetliden daha düşük maaş alan öğretmenlerin olduğu bir dönemde öğretmenin en büyük sorunu ekonomiktir. Öğretmene ödenmesi gereken ücret verildiğinde hem öğretmen kendini geliştirecek imkana kavuşacak hem de toplumdaki saygınlığı artacaktır. Çocuklarını üniversitede okutabilmek için evlere boya yapmaya giden öğretmenin itibarını öncelikle devlet yükseltmelidir. Takmışlar öğretmenleri sınav yapmaya. Eğer öğretmen yetersizse üniversiteden mezun etmesinler, KPSS' den geçer not vermesinler. Ama illa da sınav olacaksa başta da bakanlar, milletvekilleri,müsteşarlar,genel müdürler, valiler, olmak üzere tüm devlet memurlarına yapılıp başarısız olanların memuriyetle ilişiği kesilmelidir. Bu arada sınavlarda da sorular yandaşlara sızdırılmamalıdır.

Avatar
abdulhamit şimşek 2 yıl önce

Sınav bu işe getirebileceğiniz bir çözüm değil. Arkadaşıma katılıyorum sınav getirseler ve başarılı olsak bu iyi öğretmen olduğumuz anlamına gelmiyor. Kaldı ki kpss den 80 puan alarak atandım ama 70 alan arkadaşımdan daha iyi öğretmenlik yaptığımı iddia edemem. Keza bunun diğer örneğinide özel okullar ve dersaneler oluşturuyor.Kimse yanlış anlamasın ama özel okullarda ve dersanelerde çalışan öğretmenler genellikle kpss sınavından ataması olmayan yani sınavda sözüm ona başarısız olan öğretmenler(kpss sınavından düşük puan almak kesinlikle bir başarısızlık değildir).Ama nedense genellikle kolejlerin başarısı devlet okullarından daha iyi. Peki o zaman nasıl olurda öğretmenleri sınava tutmanın eğitim öğretimdeki sorunları çözebileceğini beklersiniz ????????????

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim