Öğretmen Diyarı

Öğretmenler ROTASYONU tadacaktır!

Başbakan'ın memurlara rotasyon sözünden en fazla etkilenecek meslek grubu memurların 1/3 oluşturan öğretmenlerimizolacaktır. Keza Asker ve Polis gibi meslek gruplarının meslekte birkaç kez Doğu görevi zaten bulunuyor...  

 Aslında öğretmenlerimizinde Doğu görevi ( Şark görevi ) bölge esaslı olarak bulunuyor...


 Ancak sendikalarımızın işgüzar yaklaşımı ve hükümetlerin popülist uygulamaları ile neredeyse her 10 yılda bir zorunlu hizmet affı çıkartılıyor. Bunun yanında sözleşmeli öğretmenlikten kadroya geçen yine binlerce öğretmeninde Doğu görevi affedildi...


 Milli Eğitim camiasında görev yapan öğretmenlerimizin bir kısımı yıllardır Doğu ve Güneydoğu illerinde çakılı kalırken , zorunlu hizmet affı sayesinde hayatında hiç zorunlu hizmet görmemiş yüzbinlerce öğretmende göreve başladığı yerde hizmete devam ediyor. 


 ADALET bunun neresinde ?


 Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığında İl müdür yardımcısı , ilçe müdürü , şube müdürü , okul müdürü ve müdür yardımcılarına rotasyon uygulaması yapılırken öğretmenlerimiz bu uygulamaları yorumlarıyla destekliyor ve alkış tutuyor. Ancak öğretmenlere rotasyon konusu gündeme gelince itiraz ediyorlar...


İL İÇİNDE VE İL DIŞINDA ROTASYON YAPILMALIDIR


 Doğu ve Güneydoğu illerinde çakılı kalan öğretmenlerimizin sorunlarının yanında birde il içinde yıllarca tayin istediği halde istediği okula gidemeyen öğretmenler var. 


 Bunun yanında Ankara'nın Çankaya ilçesinde 30 yıldır aynı okulda görev yapan ve 65 yaştan emeklilik bekleyen öğretmenler var. İstanbul'da Beşiktaşta 20 - 30 yıldır aynı okulda görev yapan öğretmenlerimiz var. 


 Milli Eğitim Bakanlığı öncelikle okulunda 10 yılını doldurmuş öğretmenlere il içinde rotasyon uygulamasına gitmelidir. 


 Ayrıca zorunlu hizmetini yapmamış öğretmenler zorunlu hizmete gönderilmelidir. 


 Bu ülkede Erzurumun köylerinde öğretmen bekleyen çocuklarımız neden kadrolu ve tecrübeli öğretmenler tarafından okutulmasın . 


 Söze geldimi vatan toprağının her yeri kutsaldır , Bayrağın dalgalandığı her yerde görev yaparım diye mangalda kül bırakmayan öğretmenlerimiz genelde bu görevlerden kaçmaktadır. 


 Ayrıca 15 - 20 yıldır Erzurumun dağ köylerinde görev yapan öğretmenimiz neden ailesinin bulunduğu ilde yada ona yakın bir ilde görev yapamasın ...


 Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığının bu sistemle birkaç yıl içerisinde eş durumu özür tayinleri hariç iller arası tayinle yer değiştirme imkansız hale gelecektir. Bakanlığın bu konuda özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde çakılı kalan öğretmenlerin yer değiştirmelerini sağlayacak bir plan üzerinde çalışması gerekir. Yine bu bölgelerde görev yapan öğretmen ve eğitim çalışanlarına ekstra ücret verilmelidir. 


 Öğretmenlerimize il içinde kesinlikle rotasyon yapılmalıdır. 


İller arasında ise Doğu görevini yapmayan öğretmenlere rotasyon uygulamasına gidilmelidir.

Kaynak;Kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
altay kartal 2 yıl önce

Rotasyon olayını yıllardır destek veriyorum.her yer vatan ise adalet sağlansın doğuda kalan çakılı kadro arkadaşlarda batıya gelebilsin.Ve hiç bir öğretmen benim evim var çocukların dershanesi var borcum var demesin...Lakin madalyonun arka yüzü farklı.önce devlet devlet olsun.Tam güvenlikli lojman kentler yapsın.Doğuya istanbul dengi yaşam getirsin.Odtü,boğaziçi kalitesinde okul yapsın...Ki öğretmen gönül rahatlığı ile ardında tasa bırakmadan gitsin.Yok bunları sağlayamazsan malum sendikan zaten karşı çıkacaktır içim rahat.