Öğretmen Diyarı

Öğretmenler rotasyona hazırlanın!

Öğretmenler rotasyona hazırlanın!
Medyada daha önce öğretmenlere de rotasyon uygulanacağıyla ilgili haberler çıkmış ama sendikaların seslerini yükseltmesiyle sümenaltı edilmişti. Öğretmene rotasyonunun olmaması gerektiğini Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen açıklamaları ardından haber gündemden düşmüştü.

Şu ana geldiğimizde ise Milli Eğitim Bakanlığının Bakanlar Kuruluna sunacağı yeni yönetmeliğinde öğretmene rotasyon maddesinin olduğunu öğrendik.

Yalnız burada MEB bu uygulamaya geçmek istiyor ama rotasyon usulü geçmişte denenmiş, kabul edilmiş fakat bu uygulama başarıyla uygulanamamıştı.Rotasyonla doğuya gönderilen öğretmenlerin büyük çoğunluğunun ya istifa ettiği yada bir şekilde batıya tayin istediği görülmüştür.

Gerek rotasyon, gerekse diğer uygulamalar amacına ulaşacak şekilde uygulanabilmesi için önce doğuda ve mahrumiyet bölgesi sayılan yerlerde,eğitim çalışanlarının daha rahat çalışabilmesi için şartların,imkanların geliştirilmesi gerekir.Buralarda görev alacak öğretmenlere mahrumiyet ödeneği veya kıdem tazminatı ödenmesi söylentiden çıkarılıp yasal hale getirilerek çalışma durumu cazip hale getirilmelidir.
Mebpersoneli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aysun günaydın 2 yıl önce

Rotasyonu onaylıyorum

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim