Öğretmen Diyarı

Öğretmenler mutsuz..
İstanbul’da, Kâğıthane’ye bağlı Şirintepe Mahallesi’nde ikili öğretim yapan birokuldayızOrtaokul öğrencileri, saat 12.30’dan itibaren sınıflarını ilkokulöğrencilerine bırakıyor. Yani 5/D oluyor 1/D!

40 çocuk, koyu kahverengi, çok eski, çok yıpranmış sıralara üçer üçer oturuyor. Havasız, sevimsiz bir ortam. Sınıfta altı, yedi yaşlarındaki çocuklara çekici gelebilecek tek bir obje, tek bir resim, tek bir ürün yok! Tuvaletler, sabah saatlerinde de kullanılmış olduğundan çamur ve pislik içinde. Alaturka tuvaletlerin kimisinin muslukları akıyor, kabinlerin hiçbirinde tuvalet kâğıdı yok! Lavabolar da temiz görünmüyor.

Küçüklerin erişmesi için bir basamak konulmuş, bir de insanı “kullansam mı daha iyi, kullanmasam mı” diye düşündürten koyu pembe bir sıvı sabun var.

Okul yaşamına bu ortamda başlayan Derya, çok sevinçli, çok heyecanlı. Uyumprogramını başarıyla atlatmış, annesini aramayan, arkadaş edinmeye çalışanDerya’nın, okul yönetiminden tek bir isteği var. Onu da kendi sözleriyle yazalım: “Ah keşke birazcık renk olsaydı. Sıralar yeşil olsaydı mesela ya da mavi. Sandalyelerimiz de kırmızı olsaydı keşke. O zaman sınıfımı daha çok severdim.”

Derya’nın yıllar sürecek uzun eğitim yolculuğu kalabalık, renksiz, çıplak bir sınıftabaşladı. Ama eğer şanslıysa, ona okulundaki bütün bu yoksunlukları unutturacak iyi bir öğretmeni olur.

Okullar hazır değil

2013-2014 öğretim yılı dün başladı, 17 milyon öğrenci 800 bin öğretmen için okul zili çaldı. Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, okulların yeni öğretim yılına hazır olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Okullarımızda tamirat, boya ve badana işleri sürüyor. 8-9 yaşındaki çocukların fiziki durumuna uygun olarak yapılan ilkokulların 5 ve 6 yaş grubu çocuklara uygun olmadığının bilinmesine rağmen bunun için gerekli önlemler alınmıyor.

Okullarda 5 ve 6 yaş çocukların boylarına uygun sıra, sandalye, tuvalet ve lavabo bulunmuyor. Okulların giriş çıkışları, merdiven basamaklarının yüksekliği, özellikle 66-71 ay aralığındaki çocuklara göre değil.

Okullarda yeterli sayıda memur ve yardımcı personel bulunmuyor. Bu alandaki pek çok eksiklik, bu öğretim yılında da okul-aile birlikleri yoluyla velilerin sırtına yüklenerek karşılanmaya çalışılacak.”

Seçmeli ders baskısı sürecek

Geçen yıl seçmeli “Kuranıkerim” ve “Hz. Muhammed’in Hayatı” konulu derslerin fiilen zorunlu hale getirildiğini vurgulayan Demir, “Bu dersleri seçmeyen öğrenciler psikolojik baskı altına alınmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar bu derslerin seçmeli olduğunu iddia etse de gerici kadroların baskısıyla özellikle taşrada söz konusu derslerin bu yıl da ‘zorunlu seçmeli’ hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Öğretmenler mutsuz

Öğretmenlerin yeni öğretim yılına mutsuz girdiklerini belirten Demir, öğretmen ve derslik açığının 2013-2014 eğitim yılında da giderilememesi nedeniyle kalabalık sınıflarda ders vermek zorunda bırakılan öğretmenlerin, mesleklerini verimli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Cumhuriyet
Anahtar Kelimeler:
öğretmenler mutsuz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
jale akbulut 2 yıl önce

Sistem öyle bir hal aldı ki,branşı fizik ya da kimya olanlar bunu söylemeye çekinir hale geldiler.Ben şahsen öyleyim.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim