Öğretmen Diyarı

Öğretmenler, MEB’deki sahtekarlığı kayıt altına aldı

Zaman’ın dün manşetinden duyurduğu ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın evrakta tahrifat skandalı’ büyüyor. Okul Müdürü Zeynel Özgün hakkında verdikleri ‘evet’ notları ‘hayır’a dönüştürülen 4 öğretmenin şikâyet dilekçesi yazdığı ortaya çıktı. Bakanlık ise tahrif ederek mahkemeye gönderdiği kendi belgelerini yalanladı.

 

Okul müdürlerinin değerlendirildiği formlarda tahrifat skandalında yeni bir gelişme yaşandı. Okul müdürleri hakkında ‘evet’ notu veren, ancak değerlendirmeleri Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) ‘hayır’a çevrilen 4 öğretmenin bu konudaki şikayetlerini dile getirdikleri yazılı beyanları ortaya çıktı. Zaman, “MEB mahkemeye gönderdiği formda ‘evet’leri ‘hayır’ yaptı” başlıklı dünkü manşet haberinde görevden alınan okul müdürü ve Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün’e verilen evet notlarının değiştirildiğini yazmıştı.

 

Değerlendirme Komisyonu üyesi öğretmenler Ö.K., M.B., A.K. ve R.B.’nin, beyanlarının değiştirilmesiyle ilgili yazıp imzaladıkları dilekçede şu ifadeler kullanılıyor: “…Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu sistem üzerinden MEBBİ kullanıcı bilgilerimle girerek değerlendirmemi yaptım. Ancak bana gösterilen ve benim puanlamamı da gösteren EK-1 Değerlendirme Formu’nda bana sorulan bütün sorulara HAYIR diyerek değerlendirme yapmış gibi gösterildiğimi fark ettim. Bana gösterilen ve bütün soruların HAYIR cevabı vererek yapılmış gibi gösterilen değerlendirme sonucu kesinlikle tarafıma ait değildir. Ben değerlendirme yaptığımda bütün sorulara HAYIR cevabı vermemiştim. Bütün sorulara HAYIR cevabı verilmiş gibi gösterilen EK-1 Değerlendirme Formu’nda bana ait olduğu belirtilen HAYIR cevapları benim bilgim olmadan, bilmediğim kişilerce sonradan değiştirilmiştir. Bu belgenin her türlü idari, adli ve hukuki başvuruda kullanılabileceğini kabul beyan ederim.”

 

Müdür Zeynel Özgün, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 8. İdare Mahkemesi’ne gönderdiği formun doğru olması halinde puanının 53 olacağını söyleyerek, “Oysa yonetici.meb.gov.tr adresinden sorguladığım ve halen orada mevcut olan sonucuma bakıldığında 70,75 puan aldığım görülmektedir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İdare Mahkemesi’ne gönderdiği formdan 70,75 puan çıkarılması mümkün değildir.” dedi.

 

Ağustos ayında, 4 yılını dolduran 16 bin okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, şube müdürü, okuldaki öğretmenler ile okul aile birliği yöneticilerinin notlarına göre değerlendirmeye alınmıştı. 75 puanın altında kalan 7 bin müdür görevden alınmıştı. Bunlar arasında yer alan Zeynel Özgün karara itiraz ederek dava açtı. Şimdi de MEB’e sahtecilik davası açmaya hazırlanıyor

 

MEB, MAHKEMEDEKİ BELGEYİ YALANLADI

 

MEB, skandalla ilgili dün bir açıklama yaptı. Mahkemeye gönderilen belgeyle orijinal belge arasında fark olmadığını savunan Bakanlık, müdürün orijinal değerlendirme formundaki puanla, mahkemeye savunma amacıyla gönderilen formdaki puanın 70,75 olduğunu iddia etti. Ancak MEB’in mahkemeye gönderdiği belge tam tersini gösteriyor. İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde de bulunan MEB’in tahrif ettiği belgede değerlendirme puanı 53 olarak görülüyor. MEB, böylece mahkemeye gönderdiği belgeyi de yalanlamış oldu.

 

www.zaman.com.tr

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim