Öğretmen Diyarı

Öğretmenler İçin Eş Durumu Atamasında Sahte Evlilik

Öğretmenler yani teoride meslektaşlarım son dönemlerde “eş durumu ile atama” konusunu gereğinden fazla kafama takmış olacaklar ki, kimileri anlaşmalı evliliklerle istediği yerde görev yapmanın peşinde koşuyorlarmış.

NTVMSNBC’nin haberine göre anlaşmalı evlilik siteleri son dönemlerde yoğun bir ilgi merkezi konuma geldi. Bu olgunun nedenleri arasında üzücü unsurlar da var aciz unsurlar da. Mesela anlaşmalı evlilik kapsamında gerçekleşen evliliklerde en büyük neden, hamile kalan kadınların ortaya çıkan durumu aşmak için sahte eş sahibi olmaları şeklinde açıklanıyor. Ya da aile baskısı sebebiyle çareyi evlenmek bulan genç bayanların var olan sıkıntıyı aşmaları da bir sebep olarak sunulabiliyor.

Konu öğretmenlere gelince ise durum tamamen duygusal! Biliniyor ki büyük çoğunluğu Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan öğretmenler oluşan “bazı öğretmenler”(Gerçekten evlenenler Hariç) istedikleri yere atanmak için gereken alternatif koşullardan biri olan “eş durumu ile” atanmak için sahte evlilikler yapıyorlar. İstenilen şehre gelinmesinden bir süre sonra da anlaşma karşılıklı olarak ortadan kaldırılıyor yani boşanılıyor. Sahte evlilik için eşe ödenen ücret ise yıllık 20 bin TL’yi bulabiliyor!

MEB Anayasa'nın 41. Maddesi "Ailenin korunması" ile ilgili madde dolayısıyla Eş Özrünü yapmakta fakat 41. maddenin hemen altındaki 42. "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz." maddesini okumaktan imtina ediyor. 

Diğer bir haber;

 

EĞİTİM-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Milli Eğitim Bakanlığı’nda rotasyonun yanlış uygulandığını savunarak, Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmenlerin Batı’ya gelebilmek için sahte evlilikler yaptığını öne sürdü. CHP İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Adıbelli, bakanlığın Doğu ve Güneydoğu’ya giden öğretmene daha fazla ücret yerine puan verdiğini belirterek, şunları söyledi: “Biz bonus muyuz? Bize ‘Doğu ve Güneydoğu’da iki değil üç yıl kalırsan şu kadar puan alırsın’ diyorlar. Kışın bölgede yollar kapanıyor, Batı’da öğretmen kışın yakıta 1000 lira harcıyorsa, orada 3 bin lira harcanıyor. Bizdeki rotasyon şöyle işliyor, adamı olan Doğu’ya gitmiyor. Öğretmenler de İzmir’e, İstanbul’a, Tokat’a tayin olabilmek için dolar karşılığında sahte evlilikler yapıyor. Bu ruh hali öğretmenin vereceği eğitime de yansır. Bunun sayısı oldukça yüksek.”

 

memurmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Engin Yılmaz 2 yıl önce

Maalesef bizim ülkemizde birçok konudaki sistem, vatandaşı fazlasıyla sıkıntıya soktuğu için, legal olmayan davranışlar da kaçınılmaz olabiliyor. Zor durumda kalan insan her şeyi yapabiliyor.

Avatar
Raşit Doğan 2 yıl önce

Şartların zorluğu, ölüm korkusu vs. Empati yapmak lazım. Yanlış sistem, yanlış davranışları kaçınılmaz kılar.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim