Öğretmen Diyarı

Öğretmenler için büyük bir eğitim fırsatı

ZEKA OYUNLARI DERSİ

VE

ÖNCÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ EĞİTMEN EĞİTİMİ
 

Dünya bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla değişiyor ve gelişiyor. Bireylerin çözüm üretme ve problem çözme düzeylerinin yüksek olması bugünün dünyasında değişimin nesnesi olmak yerine öznesi olmayı gerektirmektedir. Değişime uyum sağlamanın ötesinde, ülkemizin diğer ülkelerle sürdürülebilir bir rekabet gücünü oluşturulabilmesi, geleceği hayal edebilmesi, tasarlayabilmesi ve yönetecek zihinsel becerilerin oluşturulması gerekmektedir. Günlük hayattaki problemlere ya da bilinçli olarak kurgulanmış problemlere, alışılmışın dışında, özgün ve farklı çözümler üretebilmek, bir sorunun birden fazla cevabının olabileceğini görmek ve natif cevaplar üretebilmek, günümüzde bireyin hem kendi yaşamı için hem de toplum için artı bir değerdir.

İnsanlık için bir problemin üstesinden gelmeyi sağlayan her türlü gelişme ve buluş, alışılmışın dışındaki zihinlerin ürünüdür. Farklı düşünebilmeyi ve farklı çözümler üretebilmeyi sağlayan zihnin, mantığın, bilişsel kapasitenin ve akıl yürütmenin insan hayatında geliştirilebilir olduğu bilinmektedir. Ancak bu gelişmeler erken yaşlarda daha kolay ve daha hızlı gerçekleşmektedir. Genlerimize işlemiş atasözlerimizden biri olan ‘ağaç yaşken eğilir’sözü zekâ oyunları dersinin ortaokullarda seçmeli bir ders olarak okutulmasının ve sıra dışı düşünen ,üreten zihinler meydana getirmenin kaynağı olarak görülmektedir.Bu bağlamda ülkemizde 2012 -2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan seçmeli zeka oyunları dersi öğrencilerimizin zihinsel becerilerinin gelişmesi adına son derece önemlidir.Yalnız bu alandaki eksiklikler bu dersin tam olarak amacına hizmet etmesini engellemektedir.Üreten zihinler  meydana getirmek için bu sıkıntıları aşacak üretken eğitimcilere ihtiyaç vardır.Bu amaçla seçmeli zeka oyunları dersine giren öğretmenlerden Selçuk ACUN,Ümit Kenan YAVUZ , Fevzi UÇKAN ve TÜZDEV(Türkiye üstün zekalı ve dahi çocukları) vakfı işbirliği ile bu alanda kaynak sıkıntısı  çeken öğretmen ve öğrenciler için ilk zeka ve akıl oyunları kitabı hazırlamışlardır.Aynı zamanda ÖNCÜ eğitimciler (Uluslararası öğretmen ve eğitim öncüleri ) derneği bu derse girmek isteyen öğretmenlere ve bu alana ilgi duyan kişilere yönelik zeka ve akıl oyunları eğitmen eğitimidüzenlemeye başlamıştır.İlk eğitimlerinin duyurusuna başlamış olup 18-19 ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirecektir.Derneğin web adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Bu eğitim sonucunda eğitmenlerin kazanımları şöyledir  ;

Eğitmenler zekâ oyunlarını öğretebilir, zekâ oyunlarının geliştirdiği alanlar hakkında bilgi verir ve bu alanların önemini bilir. Müfredattaki oyunların çözüm yöntemlerini uygulayabilir ve anlatabilir; kurs, atölye, kulüp, okul dönemi boyunca öğrendiği zekâ oyunlarıyla eğitimini planlayabilir ve uygulayabilir. İl, ilçe ve okul bazında zekâ oyunları turnuvalarını organize edebilir duruma geleceklerdir.

ÖNCÜ eğitimciler derneği önceki çalışmalarında olduğu gibi bu çalışmasında da öğretmeni merkeze alan, gelişimine katkı sağlayan bir rol üstlenmektedir. Son olarak bu alana ilgi duyan tüm eğitimcilerin, üniversite öğrencilerinin ve velilerin bu eğitimlere Türkiye’nin neresinde olursa olsun faydalanabilmeleri adına, ÖNCÜ eğitimciler derneği ihtiyaca talep olarak eğitimcilerini illerinize gönderebilmekte ve herkesin bu alandan faydalanmasını sağlayabilmektedir.

http://www.oncuegitimciler.org.tr/index.php 

YAZAN : SELÇUK ACUN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim