Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Günü\'nde Ek Ders Zammı Bekleniyor!

​Son aylarda öğretmenlerin ek ders ücretlerinin arttırılması konusunda MEB’e yoğun baskılar yapılmaktadır. MEB’in “Öğretmenler Günü”nde bir adım atıp atmayacağı kulislerde tartışılmaya devam ediyor.

 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER - ZEKİ KARA

 

Son aylarda öğretmenlerin ek ders ücretlerinin arttırılması konusunda MEB’e yoğun baskılar yapılmaktadır. MEB’in “Öğretmenler Günü”nde bir adım atıp atmayacağı kulislerde tartışılmaya devam ediyor.

 

Ek Dersler 12 TL’ye Çıkartılmalıdır!

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 18. Milli Eğitim Şurası’nda “Öğretmen ve yöneticilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi amacıyla her yıl kasım ayında bir maaş tutarında ikramiye verilmeli, ek ders ücretleri 12 liraya çıkarılmalı, görev aldığı projeler için ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeli, yöneticilere ek ders ücreti yerine makam tazminatı ödenmeli ve ek ders ücretinin maaşlara yansıtılmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır.” şeklinde tavsiye kararı almıştı. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır.

 

Doğu’da Çalışan Öğretmene Ek Ders Zammı

 

İl dışı ve özür grubu tayinleriyle her sene Doğu’dan Batı’ya öğretmen kayması yaşanmaktadır. Doğu’da çalışan öğretmenleri ek ders ücreti iki katına çıkarılması gündeme gelmiştir. O bölgelerde belli yıl çalışan öğretmenlerin ödüllendirilmesi, diğer bölgelerden Doğu bölgesine nakil olmak isteyen öğretmenlere kolaylık sağlanması gündemini koruyor.

 

4 Saat Nöbet Ücreti !

 

Öğretmene 4 saat nöbet ücreti verilmesi konusu da gündemdeki yerini koruyor. Nöbet ücreti konusunda sendikaların baskısı devam ediyor.

 

Sınav Görevi Ücretleri Arttırılsın!

 

Milli Eğitim Bakanlığı -Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre öğretmenlere sınav görevi karşılığında 5 saat ek ders karşılığı ödeme (45 TL) yapılmaktadır. Ancak aynı sınavda diğer görevlilere daha fazla ücret verilmektedir. Sınav görevi ücretlerinin arttırılması beklentisi yüksektir.

 

Kurs Ek Ders Ücretleri Arttırılsın!

 

Dershanelerin dönüştürülmesiyle birlikte okullarda hafta içi ve hafta sonu kursları yapılmaya başlandı. Bakan Avcı, "Öğretmenlerimizin bu kurslara gösterdikleri ilgiye müteşekkiriz. Ama ücretleri yeterli bulmuyoruz. Bu nedenle Maliye Bakanlığı ile görüştük. Ders saati olarak 9 lira 45 kuruş ödeniyor. Biz onu hiç olmazsa 2 katına çıkarılmasını talep ettik. Öğretmenlerimizin fedakarlığına biz de küçük de olsa bir katkıda bulunmak için böyle bir düzenleme yapacağız" demişti.

 

“Öğretmenler Günü”nde Ek Ders Düzenlemesi Yapılacak Mı?

 

Ek ders ücretlerinde bir artış söz konusu olabilir. Ancak yapılacak iyileştirmelerin tüm öğretmenlere mi yansıyacağı yoksa bazı öğretmenlere mi yansıyacağı önemlidir.

 

1)Ek ders ücreti 9 TL’den 12 TL’ye çıkartılırsa; ek dersi az veya çok olan tüm öğretmenler bu artıştan faydalanabilir.

 

2)Nöbet ücreti uygulaması başlarsa; hemen hemen tüm öğretmenlere haftada 4 saat ek ders ücreti verilir. Rehber öğretmenler, bu ücreti alamayacaklar.

 

3)Doğu’da çalışan öğretmenlerin ek ders ücreti arttırılırsa; sadece belli bölge ve illerde çalışan öğretmenler faydalanacaktır. Ek dersi hiç olmayan öğretmenleri ise bu artış etkilemeyecektir.

 

4)Kurs ücretleri arttırılırsa; sadece kurs veren öğretmenlere yönelik bir artış olacaktır. Her sene aynı öğretmenlerin görev alması durumunda belli öğretmenlerin geliri artacaktır.

 

5)Sınav görevi ek dersleri arttırılırsa; hemen hemen tüm öğretmenlere olumlu yansımış olacaktır.

 

SONUÇ: Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin arttırılmasına yönelik MEB’in bir arayış içinde olduğu kesindir. Ancak yapılacak iyileştirmelere, düzenlemelere Maliye Bakanlığı’nın onay vermesi gereklidir. Temennimiz tüm öğretmenlerin gelirini arttıracak bir formülün bulunmasıdır.

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim