Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Dikkat! Bu haber sizin için

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2014 yılı için yayınladığı 32 maddelik tedbir listesinde sürpriz bir madde var.Tedbir 10 olan madde de aynen şu ifadeler yer alıyor: Tedbir 10. Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi amacıyla öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek, farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacaktır. Bu konu ilesorumlu/işbirliği yapacak kuruluşlar ise MEB (S), Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Üniversiteler olarak gösteriliyor. 

 Bu maddenin açıklamasında ise  'Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek, deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasını teminen farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacaktır.' satırlarına yer veriliyor.
 Bu maddeden bazı çevreler 3-5 kuruş fazla maaş ile rotasyonun ayak sesleri olduğunu düşünüyorlar. Son yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarında yer değiştirme ve rotasyon işlemlerinin olması; 3,5,7 ve 10 yıl gibi  aynı bölgede/kurumda maksimum kalma süresiyle ilişkili olarak bu sistemin MEB'de de uygulanacağı söyleniyor. Burada Milli Eğitim Bakanlığı'nın amacı adaleti sağlamak mı, öğretmenleri emekliye zorlayıp yerine genç öğretmenleri atamak mı? sorusunun cevabı bilinmiyor.


Melih Öztürk
 
mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Halil 2 yıl önce

Milli eğitim bakanlığında sıra dışı herşey artık normal görülür oldu.Ağzı olan konuşuyor.Önüne gelen bir öneri sunuyor.Tarihte hiçbir bakanlıkta bu kadar yozlaşmış bir sistem görülmemiştir.Hiç aklınız alıyormu.Belli bir yaştan sonra öğretmen için il il okul okul dolaşmak mümkünmü..Yaş itibari ile bu mümkün değil zaten.Öğretmenin yerleşim düzeni çoluğu çocuğu vs herşeyi yerleşmiş iken.Bence yapılabilirler üzerinde çalışılsa daha iyi sonuçlar çıkar..Yoksa bunu ortaya atanlar sadece kendileri inanır