Öğretmen Diyarı

Öğretmenler bu rapora dikkat, inanmak zor ama...

Bugün Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi görülüşüyor ve öğretmenlerin durumundan bahsedilmeden milletvekilleri konuşmalarını sonlandırmıyor. Ak Parti Milletvekili Fikri IŞIK öğretmenlerle ilgili öyle bir rapor açıkladı ki TBMM TV'yi izleyen öğretmenler sevinsemi üzülsemi şaşırıp kaldılar. OECD 2013 Eğitime Bakış Raporuna göre 2000 yılına göre en yüksek öğretmen maaş artışı sağlayan ülke Türkiye olarak ortaya çıkmıştır. İşte Fikri Işık'ın o konuşmasından bir kesit;


"Bakanlık hem eğitim bütçesinin 2002 yılına göre 7 kattan fazla arttığını göstermektedir. Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığımızın yatırım bütçesi bir önceki yıla göre yüzde 31, 2012 yılına göre yüzde 100, 2002 yılına göre ise yüzde 400 artış göstermiştir. Bunun yanında, biz eğitimciler eğitimin en temel unsurunun öğretmen olduğunu çok iyi biliyoruz. Eğitim sistemimize kazandırdığımız her bir öğretmenimizi eğitimde kalite artışına yönelik bir beşerî yatırım olarak görüyoruz. Dolayısıyla bütçemizde öğretmenlerimize ayırdığımız ücret ve harcamaları sadece personel gideri olarak değil, aynı zamanda eğitim kalitemize yönelik bir yatırım olarak değerlendiriyoruz. AK PARTİ olarak öğretmenlerimizin hayat şartlarının ve refah seviyelerinin yükseltilmesi noktasında çok önemli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar en somut ifadesini, OECD 2013 Eğitime Bakış Raporu'nda "2000 yılına göre en yüksek öğretmen maaş artışı sağlayan ülke Türkiye" şeklinde bulmuştur. Hiçbir zaman gelinen seviyeyi yeterli görmüyoruz ve görmeyeceğiz. Öğretmenlerimize ve dolayısıyla ülkemize daha iyi bir gelecek hazırlamak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz."


Kaynak: http://mebpersoneli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Dursun 2 yıl önce

2002 de göreve yeni başlayan bir öğretmen maaşıyla kaç altın alınıyordu ?şimdi kaç altın alınabiliyor?onu söylesin yeter.Doğrusu 2002 de 5,5 altın 2013 de sadece 3,5 altındır.öğretmen mmaşı artmış mı eksilmiş mi?