Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Avcı Döneminde Daha Mutlu

Gazetemizin Yazarı İkram Bağcı'dan güne dair değerlendirmeler;


İlk başta tüm öğretmenlerimizin anıldığı bu güzel günü kutluyorum. Atama bekleyen arkadaşlara Sayın Başbakanımızın müjdesi ile bir kısmının da bu Ocak ayında Öğrencilerine kavuşacaklarını öğrenmiş bulunmaktayız.

Bekleniyordu değil mi böyle bir Müjde?

Aslında ek atamanın olacağını biliyorduk özellikle bu güne gelmeden sayın Müsteşar Yusuf Tekin müjdeyi vermişti ama beklenen haber sayın Başbakan'dan geldi. Atama bekleyen arkadaşların böyle bir habere ihtiyacı vardı desek yanlış olmaz. Bu haberi bekleyen onbinlerin olduğunu Sayın Başbakan'da hissetmiş olmalı ki taleplere karşı sessiz kalmadı ve müjdeli haberi bu anlamlı günde verdi.

Sizce Türkiye'de öğretmenler mutlu mu?

Uzun zamandır bu konu her yıl 24 Kasım'da tartışılır. Gerçekçi olmak lazım ülkemizde hangi meslek grubu olursa olsun tam anlamıyla mutlular diyemeyiz. Ama bu birazda mesleği yerine getiren bireylerden kaynaklanan bir durum diye düşünüyorum. Özellikle öğretmenlerin Sayın Bakan Nabi Avcı döneminde kendine daha güven duyduklarını ve öz güvenlerinin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Önceki dönemlerde bunu gördük dersem bu şimdiki bakanımıza haksızlık olur. Bazıları da bunu bir yaranma yorumu olarak görebilir ama böyle bir derdimizin olmadığını söylemek isterim. Sadece objektif olarak dönemleri karşılaştırabiliriz. Maddi yetersizlikler elbette var ama nüfusu 1 milyona yaklaşmış bir bakanlıkta maaşlara yapılan zam oranının çok ta etkili olmasını beklemek hayalcilik olur.  Sayın Bakanın öğretmenlerle ilgili özel çalısmaları olduğunu ve bu mesleğe önem verdiğini görebiliyoruz. 2 Aralık'ta öğretmen kariyer basamaklarının açıklanması ile bu daha da anlaşılacaktır.

Sayın Bakanı'nın her ilden öğretmenleri bu günde başkente çağırması kendi fikridir diye düşünüyorum. Daha öncesinde illerde öğretmenlerle idareciler olmadan görüşmeler yapması ve öğretmenlerle ilgili her düzenlemede paydaşlarla fikir alışverişinde bulunmaya özen göstermesi ilk defa gördüğümüz uygulamalar. Arkasının geleceğinden de şüphemiz yok. Bu uygulamalar öğretmenlerin bu dönemde kendilerini kıymetli hissetmesinde tartışılmaz etkisi vardır.

Milat

 

ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol