Öğretmen Diyarı

Öğretmenler atamalarında tercih değişikliği

Öğretmenler atama için 26 yerine 80 tercih yapacak

 

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı yeni MEB Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğine göre öğretmen adayları atanmak için tercih yaparken 25 yerine 80 tercih yapacak ve 26. tercih yerine 81. tercihi açarak, ''Neresi olursa giderim'' demiş olacak.

 

''Öğretmenliğe atanma isteğinde bulunan adaylar en fazla 80 tercihte bulunabilir. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtir.''

 

Duyuru, başvuru ve tercihler

 

MADDE 12- (1) Öğretmen atama duyurusu, KPSS sonuçlarının ilanından sonra Bakanlığın internet sitesinde yapılır.

 

(2) Duyuruda; öğretmenliğe başvuracaklarda aranacak şartlar ve istenecek belgeler, atama usullerine göre alanlar itibarıyla belirlenen kontenjan, öğretmenliğe atamaya esas alınacak puan türleri ve taban puanlar, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile başvuru ve atamaya ilişkin diğer hususlara yer verilir.

 

(3) Başvurular, elektronik ortamda yapılır ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak başvuru bürolarına onaylatılır. Yapılan inceleme sonucunda hatalı veya eksik olduğu görülen başvurular il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince reddedilir. Onaylanmayan başvurular geçersiz sayılır. Bu kapsamda yapılmayan veya posta ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

 

(4) Öğretmenliğe atanma isteğinde bulunan adaylar en fazla 80 tercihte bulunabilir. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtir.

 

(5) Başvuruların, başvurunun yapıldığı gün ya da bir sonraki gün mesai saatleri içinde başvuru bürolarına onaylatılması zorunludur. Bu süre içerisinde onaylatılmayan başvurular geçersiz sayılır. Bu durumdaki adaylar, yeniden başvuru yaparak başvuru süresi içerisinde başvurularını onaylatır.

 

(6) Öğrenimleri birden fazla alana kaynak olanlar, bu alanların tamamı için başvuruda bulunabilir.

 

(7) Öğretmenlikten ayrılmış olanlar;

 

a) Bakanlıkça en son düzenlenen atama kararnamelerinde belirtilen alana,

 

b) Öğrenimi birden fazla alana kaynak olanlar, bu alanların tamamına,

 

c) Uygulamadan kaldırılan alanın öğretmenleri, öğrenimleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara,

 

yeniden atanmak üzere başvuruda bulunabilir.

 

(8) Adaylar başvurularını şahsen yapabilecekleri gibi noter aracılığıyla vekalet verdikleri kişilere de yaptırabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim