Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Alan Değişikliğini Dört Gözle Bekliyorlar

Alan Değişikliği yapmak isteyen öğretmenler bakanlığın duyuruya çıkacağı alan değişikliği atamalarını bekliyorlar. Aslında alan değişikliği bir çözüm aracı olmamalı fakat en son çare olan alan değişikliği öğretmenlerce bir an evvel yapılması isteniyor.

 

12 Yıllık Zorunlu Eğitim Sistemi (4+4+4 Eğitim Sistemi) 2012-2013 döneminde itibaren Türkiye'de başlamıştı. 4+4+4 Eğitim sistemi kendisinden önceki 5+3 Eğitim sisteminin aksine artık 4 sene ilkokul (1,2,3,4. sınıflar), 4 sene ortaokul (5,6,7,8. sınıflar), ve 4 sene lise (9,10,11,12. sınıflar) olmak üzere uygulanmaya başladı. Önceki eğitim sisteminde 5 yıl olan ilkokul 4 yıl'a düşünce sınıf öğretmenlerinin norm kadro sayısı Türkiye genelinde düştü. Bundan dolayı da sınıf öğretmenleri bulundukları okullarda ya norm fazlası oldular ya da yer değiştirmek istediğinde gitmek istediği il ve ilçelerde de aynı norm sorunundan dolayı atama başvurusunda bile bulunamadılar. Hal böyle olunca sınıf öğretmenleri çareyi sınıf öğretmenliğinden kaçmakta buldu. Üzülerek söylüyorum ama adeta sınıf öğretmenlerine bir çözüm bulunamadığı için başka branşlara geçmeyi yol haritası olarak belirlediler. Hatta alan değişikliği ile başka alanlara geçen öğretmenler o alandaki branştaki öğretmenlerin yer değiştirme sistemine de engel olduğu düşüncesi branşçılar ve sınıfçılar arasında ayrışmalara sebep oldu. Bir fen ve teknoloji öğretmeni olarak aslında suçu sınıf öğretmenlerinde bulmuyorum çünkü onların norm fazlası olmalarına ve yer değiştirmemelerine bir çözüm bakanlık tarafından çözüm bulunamadığı için alan değişikliğine başvuruyorlar. Yani diken battığı yeri acıtır ama tüm vücudu etkiler unutulmaması gerekir.

 

Özellikle bu durumu yaşayan öğretmen arkadaşlar yan alanlarına veya mevzuatın izin verdiği branş öğretmenliğine alan değişikliği ile geçmek istiyorlar.Sınıfçıların mağduriyeti giderilmediği sürece alan değişikliği talepleri her daim olacaktır.Şu an için de sorunları devam ettiği için alan değişikliğini mevzuatta belirtildiği şekilde duyuruya çıkmasını acil olarak talep ediyorlar.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme  Yönetmeliği'nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı 44. Madde de alan değişikliğinin başvuru ve şartları belirlenmiştir.

 

(1) Bu maddeye göre şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

*Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler,

 

*öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile,

 

* Başka bir alanda yüksek öğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.   

 

Yorum: Bu hüküm uyarınca hangi öğretmenlerin alan değişikliği isteğinde bulunacağı anlatılmıştır.Yani;

 

1) Şu an kendi alanın dışında başka bir alanda öğretmen olanlar (almanca öğretmenliği mezunu ama sınıf öğretmeni olarak atanan)

 

2) Yine mezun olduğu diploma ile farklı branşlara atanabilen öğretmenler şu anda bulunduğu alandan diğer atanabileceği alana geçebilir.

 

3) Başka alan öğretmen olacak şekilde yüksek öğrenimi bitirenler sonradan bitirdiği o alanlara geçebilirler.

 

(2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

 

Yorum : Aslında Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği işlemlerini haziran ayında atama ve yer değiştirme takvimiyle kamoyuna duyurabilirdi fakat bakanlık alan değişikliğinde hata yapmamak için sanırım son ana kadar duyuruya çıkmaktan çekiniyor.

 

(3) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

 

Yorum : Bu hükümden de anlaşılacağı üzere alan değiştirecek öğretmenler bulundukları ilde gösterilecek boş norm kadrolara göre başvuruda bulunacak ve atamaları yapılacak.

 

(4) Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.

 

(5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar.

 

(6) Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin, alan değişikliğinin iptali istekleri dikkate alınmaz.

 

Yorum : Bu hükümde her ne kadar iptal edilemez dense de en son yapılan alan değişikliğinden sonra öğretmenlere iptal hakkı verildi ki olası alan değişikliğinde de bu iptal hakkı verilebilir.

 

Mevzuat'a göre alan değişikliği mümkün olup bakanlıkça açılacak başvurularla il içinde yapılabilir.Özellikle son günlerde basına yansıyan haberlere bakıldığında da eylül ayında alan değişikliğinin yapılması beklenmeye başlandı.

 

Bakanlık yetkilileri (tahminimce) alan değişikliği için tam tarih vermek istemiyorlar ama düşünceleri ise ilk atamalar yapıldıktan sonra oluşan norm kadrolara göre alan değişikliği yapmak.Bu düşüncelerini gayriresmiliğinden kurtararak resmileştirmeleri gerekiyor çünkü alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenler önlerini görmek istiyorlar.

 

Sedat DEGER / Eğitimci Yazar

Mebpersonel.com - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol