Öğretmen Diyarı

Öğretmenin Seyirci Olduğu 24 Kasım Kutlaması!

Ajans Esenler / Özel Haber:

24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal’ın konuşması damgasını vurdu.

Programa Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, bazı mahalle muhtarları ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Belediye başkanı Göksu’ya övgü dolu kısa bir konuşma yapan Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, ‘Göreve geldiği günden beri eğitim için, bizim için çalışan sayın belediye başkanımız Tevfik Göksu’ya teşekkürlerimi iletiyorum dedi.

Esenler'e Öğretmen Evi!

Daha önce Havaalanı Mahallesi’ndeki Yunus Emre Cami’nde kıldığı cuma namazının ardından “Seçimde Havaalanı Mahallesi’nden % 90 oy çıkarsa bende bu projeyi yapıyorum. Anlaştık mı? Biz sizin burnunuzun bile kanamasını istemeyiz. Onun için önce şu % 90 da bir anlaşalım” diyerek vatandaşla hizmet için oy pazarlığına soyunan Göksu’nun konuşması seçim vaatleri ile doluydu. Yerel seçimlere beş ay kala okulların temizlik malzemelerinin belediye tarafından karşılanacağını söyleyen Göksu bu kez de Esenler’e öğretmen evi yapılacağını söyledi.

Üç Şeyi Mutlaka Öğretin!

Eğitimin sadece veli ya da sadece öğretmenlerin görevi olmadığını belirten Kaymakam Yüksel Ünal, “Ben eğer başka bir ilde görevli olsaydım, deselerdi ki İstanbul’da eğitim alt seviyede inanmazdım. Zannederdim ki İstanbul’da eğitim hep ileri düzeyde” dedi. Kaymakam Ünal şöyle devam etti: Öğretmenlerin bizdeki yeri ayrıdır. Bakın zannetmeyin ki öğretmenler sadece sınıf öğretmenidir, müzik öğretmenidir, bilmem ne öğretmenidir, insanlar hayatta devamlı ya öğreniyordur ya öğretiyordur. Ustabaşı bile olsa öğretiyordur. Öğretmek kolay bir şey değil. Öğreten ya da öğrenen olun diyor peygamber efendimiz.

Tabi günümüzün şartlarında öğrenci eğitmek sadece ailelerin görevi değil, öğretmenlerin de formatlık etmesi gerekir. Hani yine bir örnek vereceğim halen öğretiliyor ya da öğreniliyordur. Pamuk Prenses ile Yedi Cüceler hikâyesi var. Aslında bu Pamuk Prenses ile Yedi Cüceler’i normal olarak dinlediğiniz zaman manası şudur, cezayı hak edenler cezasına kavuşmalıdır. Aslında öyle değil, içinde gizli bir format var. Bu format şudur arkadaşlar, hani özellikle kadın dinleyicilerimize sesleniyorum burada kadını hakir gören erkeği de hakir gören bir anlayış var. Efendim nasıl çıkartıyorsunuz, kaymakam bey nerden çıkarıyorsunuz diyebilirsiniz, anlatayım. Pamuk Prenses Yedi Cüceler’in evine geldiği zaman ne yapıyordu, etrafı temizliyordu. Bu şu demekti erkek pistir kadın temizleyicidir, işi gücü temizlemektir. Efendim filmin sonunda Pamuk Prenses’i Beyaz Atlı Prens götürüyor, öyle değil. O Pamuk Prenses’i götüren beyaz atlı kişi hangi okul mezunudur, asaleti nedir, soyu nedir, sopu nedir, nereye aittir diyor. Bunla büyüyen, yetişen genç kızlarımız büyüdükleri zaman beyaz atlı bugünkü manasıyla arabası olan, yakışıklı bir gencin peşinden gidelim, kurtulalım, mutlu hayata gidelim diyorlar. Yani lütfen çocuklara eğitim verirken böyle hikâyelerin içerisindeki gizli ibareleri daha açık anlatalım.

Öğretmenler gününde benim öğretmenlerden isteğim şu bu hikâyeleri anlattıktan sonra nasıl bir çorba yapıyorsunuz, ne çorbası yaparsanız yapın ama bunun bir yağı tuzu vardır. Hangi yemeği yaparsanız yapın, hangi boya üretmekte olursanız olun, ister Türkçe öğretmeni olun, ilkokul öğretmeni olun, edebiyat öğretmeni olun, din kültürü öğretmeni olun, sizden biri ilçe kaymakamı olarak çocuklara mutlaka beş dakika bile olsa şu üç şeyi öğretmenizi istirham ediyorum. Bunlardan biri günümüzün gençlerinin hastalığı olan sabrı öğretmeniz gerekiyor. Bugünkü gençlerimiz maalesef görüyorum ki, sizlerde katılacaksınız sabırlı bir gençlik yok.

Sabretmeyi öğretin, öyle veya böyle mutlaka derslerinizde bunun parayla bir ilgisinin olmadığını anlatın. İkincisi kanaati öğreteceğiz, insanların hesabında bulunmadan her tarafta tüketimin arttığı, çılgınlık yaşadığı bu dönemde kanaatin en büyük zenginlik olduğunu mutlaka derslerde ders dışı da olsa beş dakikada on dakika da anlatmalıyız. Üçüncüsü de Hz. Osman’ın dediği gibi ‘Eğer siz edebin kıymetini bilseydiniz, Allah’tan rızık yerine edep isterdiniz’. Edep kelimesiyle beraber ne kastediliyor, bunu herkese öğretmeniz, tek tek anlatmanız gerekiyor. Bunu idrak etmesi lazım, ben her gün on eve giriyorsam siz öğretmen olarak en az yüz eve giriyorsunuz. Hepinizin şimdiden öğretmenler gününü tek tek kutluyorum, daha nice öğretmenler gününde Allah nasip etmeyi diliyorum. Hepinize sevgi ve esenlikler diliyorum, sağ olun.

Öğretmenler Sitem Etti!

Program sonrasında görüştüğümüz bazı öğretmenler programda öğretmenlerden başka herkesin konuştuğunu ancak öğretmenlerin ise seyirci konumunda kaldığını söylediler.  Öğretmenler şunları söyledi:

"Konuşma için önceden seçilen genç bir öğretmenin yaptığı kısa konuşma tüm öğretmenleri temsil etmiyor. Gönül isterdi ki Trabzonda başbakanın da katıldığı programda olduğu gibi bu programda başı örtülü bir öğretmenimiz de konuşmalıydı. Öğretmenlere bolca nasihat edildi. Öğretmenlerin bir isteğinin olup olmadığı sorulmadı,öğretmenlerin yaşadığı sorunlara hiç değinilmedi. Bu programın yemek yemenin dışında fazla bir işlevi olmadı. Zaten yemek servisinden dolayı da salonda ciddi bir gürültü olduğundan konuşmaları pek dinleyen de olmadı. Belediye başkanı verilen yemeğin Esenler halkının bir ikramı olduğunu söyledi. Hiç olmazsa yemekten önce tüm öğretmenlere hitap eden uzman bir eğitimcinin vereceği bir konferans veya bir tiyatro olsaydı yemek o zaman daha anlamlı olurdu. Belediyenin bu tür israflardan uzak durmasını öneriyoruz. Öğretmenlere yönelik bir program başka amaçlar için kullanılmamalı. Öğretmenlerin dışında da birçok kişi davet edilmiş. Belediye başkanının eğitime yönelik çabalarını destekliyoruz. Ancak bu tür programların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün kontrol ettiği ve öğretmenlerin de önde olduğu bir şekilde olmasını daha doğru görüyoruz."

 

Kaynak: http://www.ajansesenler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim