Öğretmen Diyarı

Öğretmeni İyi Yetiştirin Rotasyon Gereksiz

 Milli Eğitim Bakanlığı niçin vardır? Felsefi olarak bir başlangıç yapıyor olabiliriz ancak hayat felsefe ile başlar. Her şey öğrenciler içinse eğer, her şey eğitim içinse eğer... O zaman neden son yıllarda eğitimin merkezinde öğrenci değil de öğretmen vardır? Neden eğitimle ilgili reformlar yapılmıyor da atama ve yer değiştirme yönetmeliği yapboz gibi sürekli değiştiriliyor? İşte bu soruları sorup gerçeğe ulaştıktan sonra adam olacağız.

Bakanlık yaptığı yönetmelik değişikliğiyle birlikte rotasyonun yasal zeminini hazırladı ayrıca yine aynı yönetmelikte eş durumu atamalarının şartlarında da bazı güncellemeler yaptı. İşte bu rotasyon ve eş durumu değişiklikleri hem öğretmenleri hem kamuoyunu ikiye bölmüş durumda. Özellikle sendikalar öğretmenler için eş durumu tayininin zorlaştırıldığını rotasyonun da sürgün olduğunu iddia ediyor.

 

İşte bu tartışmalar böyle devam edip duruyor. Konu dönüyor dolaşıyor yine öğretmen atamalarına eş durumu tayinlerine geliyor. Bakanlık başka ne yapıyor? Sadece öğretmen atamalarıyla eş durum tayinleriyle uğraştığı için mi acaba şu an dünyanın en kötü ülkelerinden biri haline gelmiştir? İşte cevap burada. Bakanlık yıllardır öğretmenlerle oynamakta eğitim adına bir yenilik bir atılım yapamamaktadır. İşte bundandır ki  eğitim kalitemiz sürekli azalmakta her şeye rağmen öğrenciler arada kalmaktadır.

 

Bakanlığın sürekli olarak öğretmenlerle uğraşması yanlıştır. Artık eğitimin merkezine öğrenciyi yerleştirerek yeni eğitim politikaları getirilmelidir. Ancak bu şekilde yapılacak bir düzenleme  eğitim kalitemizi arttıracaktır. Sürekli olarak öğretmenlerle oynamak, sürekli olarak atama yer değiştirme yönetmeliklerini değiştirmek tartışmaktan öteye geçemememize neden oluyor. Artık bunları aşmalı ve eğitimimize odaklanmalıyız. Tartışmalar yüzünden arada kalan öğrencilerimiz geleceğimiz oluyor. İyi bir eğitim veremediğimiz öğrenciler gelecekte bize ne fayda sağlayabilir? İşte bunu düşünerek artık tartışmaları bir yana bırakıp eğitime yönelmemizde fayda var. Rotasyon, atama yer değiştirme eş durumu… Bu gibi tartışmaları bir yana  bırakalım. Bizim tek sorunumuz müfredat yetersizliği ve öğretmen kalitesizliğidir. Çocukların günlük hayatta işine yarayan konular koyar öğretmenleri de kaliteli bir eğitimden geçirirseniz başarılı oluruz, yoksa bu tartışmalar böylece sürüp gider. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol