Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENEVİ ÇALIŞANLARININ KADRO İSYANI

Türkiye Genelinde Öğretmenevlerinde çalışan Personel adına bir basın açıklaması yapan Mardin Öğretmenevi Oleyis Sendikası İşyeri Temsilcisi Abdulbari GÜNDÜZ Kadro belirsizliği ve Geleceklerinden endişe duyduklarını belirterek,Umutsuzluklarına çözüm, Öğretmenevi Çalışanlarına da Kadro verilerek, Mağduriyetlerine son verilmesini istedi.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Halen Görev Yapmakta olduğu Mardin Öğretmen Evi’nde bir açıklama yapan İşyeri Temsilcisi Abdulbari Gündüz, Artuklu Haber Genel Yayın Koordinatörü Abdullah Ortaç’a şu açıklamada bulundu.

Öğretmen Evi personelleri olarak kadroya geçmek en doğal hakkımız olduğunu düşünerek kadro istiyoruz. Öğretmen Evleri belli bir kanun ile oluşturulmuş dahi, biz Öğretmen Evi çalışanları kamu ile sözleşmeli olup yıllardır çalışmaktayız. Öğretmen Evi bünyesinde kadro verilemiyorsa, başka kurumlara dağıtılmak suretiyle de olsa kadroya geçirilerek,mağdur durumda bulunan ve Geleceklerinden endişe eden Çalışanlar olarak, Hükümet tarafından mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istirham ediyoruz.Biz her Öğretmen evi personelleri kendi kurumuyla (kamu kurumu) sözleşmeli olarak çalışıyoruz. Maaşlarımız Öğretmen evinin gelirlerinden ödeniyor. Hangi kurum tarafından ödendiği bizimle ilgili olmayıp, genel bütçeden ödenebileceği gibi kurumun kendi gelirlerinden de ödenebilmektedir. Biz öğretmen evi çalışanlarının maaşını hangi bütçeden aldığı önemli değil. Bundan dolayı yasal bir hak elde ettiğimizi dolayısıyla iş güvencesi her çalışan gibi hak ettiğimizi düşünmekteyiz. Daha önce mevcut olan yönergeden iş yapamaz durumdaydık. Yapılan yeni yönerge tümden hayatımızı karartmış durumda.

Tüm Öğretmen evi çalışanları Büyük bir stres altında çalışmaktadır. Çalışanlar Acaba bu yıl kar mı zarar mı edeceğiz? Bu sene mi kapatılacağız, yoksa önümüzdeki yıl mı kapatılacağız? Tereddütle çalışıyoruz. İpler tümden elimizden alınmış durumda. Kendi kaderimizle baş başa bırakılmış durumdayız.

Sendikalı olan Öğretmen evleri 2 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalayarak görev yapmaktadır. Sendikalı olmayan personel ise asgari ücretle çalışmaktadır.

2400-2600 arasında olan Öğretmen evi çalışanları Olarak, 657 sayılı kanun statüsüne göore çalıştırılmak istiyoruz. Halen Statümüz belli olmadığından bahse konu olan kamuda sözleşmeli personellerin kadroya alınması ile ilgili yasadan da yararlanamamaktayız.

Sayın Başbakanımızdan istirhamımız, durumumuz ile ilgili bir kadro iyileştirmesi yapması ve bizleri de diğer sözleşmeliler statüsünde değerlendirerek kadroya alınmamız için Talimat vermesini bekliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız Öğretmen evleri çalışanları ile ilgili bir çalışma yaparak,Ülke genelinde 2400-2600 civarında olan Öğretmen evi çalışanlarının belirsizlik ortamından kurtarılmasını Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’ten hasetten rica ediyoruz." dedi.

Abdullah Ortaç (e-ha)


e-haberajansi.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol