Öğretmen Diyarı

Öğretmene Teşvik Puanı Konusunda Hayal Kırıklığı

 Özel Okullara verilen devlet teşvikinde öğretmen çocuklarına artı yetmiş puan verileceğine dair haberler çıkmıştı. Fakat bu haber doğru çıkmayarak hayal kırıklığı yarattı.

Bilindiği üzere devlet tarafından özel okullara giden öğrencilere verilen teşvik başvuruları bugün başladı.

 Nitekim hatırlanacağı üzere özel okul teşviklerinde öğretmen çocuklarına pozitif ayrımcılık yapılarak artı puan verileceğine dair kamuoyunda haberler çıkmıştı. Dahası bu teşvik pirimi ile ilgili resmi yazı, tüm detayları açıklarken değerlendirme formuna yer vermeyerek bu beklentiyi daha da güçlendirmişti.

Zira artı puanın kaç puan olacağına dair henüz karar verilmediği için değerlendirme formunun yayınlanmadığı, ancak e-okul üzerinde görülebileceği şeklinde yorumlara neden olmuştu. Nihayet bugün başvuruların başlamasıyla değerlendirme formu da e-okulda ortaya çıktı. Ancak ne yazık ki öğretmen çocuklarına ek puan çıkmadı.

TRT’de canlı yayın konuğu olan Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI da bu konuyu tashih ettiklerini söyleyerek, “tüm öğretmen çocuklarına değil yalnızca vazife başında şehit ya da gazi olmuş olan eğitimcilerin çocuklarına artı puan verileceğini” açıkladı. Dolayısıyla ilk defa kendi kurumları tarafından düşünüldükleri hissine kapılan öğretmenler bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. Oysa bu ülkede herkes bilir ki asker, polis, sağlık personeli ve daha birçok kamu kurumu, kendi çalışanlarına pozitif ayrımcılık yapmaktadır …

Zira kurumun kendi çalışanını ayrıcalıklı görmesi ve ona bazı konularda destek olması, kuruma bağlılığı, motivasyonu ve verimliliği artıran faktörlerdir. Nitekim özel sektörde bu durum kurumsallık ve kalite göstergesi olarak algılanmaktadır.  

Bir başka ifadeyle günümüz iş hayatının bir parçasıdır kurumun kendi çalışanına pozitif ayrımcılık yapması. Hal böyleyken Milli Eğitim Bakanlığının kendi çalışanlarını önce heveslendirip sonra da “tashih ederek” bu uygulamadan vazgeçmesi öğretmen camiasını üzmüştür.

Zira pahalı marka arabalarıyla çocuğunu okula bırakan velilerin asgari ücret bordrolarıyla bu teşvikten yararlandığını gözleriyle gören öğretmenlerin, gerçekte en düşük olan maaşlarıyla özel okulların en zengini konumunda görülerek bu teşvikten mahrum kalmaları içten içe öğretmenleri kahrederken,  bazı uyanıkların devleti parmağında oynatan entrikaları da  kıs kıs güldürmektedir.  

Kaynak: Cafer GÜZEL memursesi.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol