Öğretmen Diyarı

Öğretmene Rotasyon...

1) Öğretmene rotasyon var mı?


Öğretmene rotasyon düşünülüyor, şuan için hazırlanmış değil. Öğretmene rotasyon için öncelikle mevcut olan öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini, MEB yeni teşkilat yasasına uygun olarak güncelleme çalışması yapacak bu çalışmada öğretmene rotasyon konusu gündeme gelecek ve komisyon nihai kararı vererek yeni yönetmelikle öğretmene rotasyon resmen uygulanacaktır.

 
2) Öğretmene rotasyon il içi mi uygulanacak?


Evet, torba yasaya eklenen bir madde ile il içi rotasyon kesinleşmiş oldu. Bir öğretmen bir okulda ve bir bölgede belli bir süre kaldıktan sonra kendi isteği ile okul değiştirmemesi durumunda rotasyona tabii tutulacaktır. Rotasyon, her yıl Haziran ayında yapılacaktır.

 
3) Öğretmene il dışı rotasyon var mı?


Hayır, şuan için MEB il dışı rotasyonu düşünmüyor.


4) Niçin Öğretmene rotasyon uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır?


Özellikle il merkezlerindeki okullarımızda öğretmenlerimizde yığılma var, örneğin Ankara için bir örnek verelim öğretmenimiz 40 yıldır aynı okulda hatta aynı okulda göreve başlamış ve aynı okuldan emekli olma durumuna gelmiş okullardaki bu yığılmalar okulda huzursuzluğa, eğitimde verimin düşmesine, kurumun kalitesinin düşmesine sebebiyet verdiği gibi okul kültüründe çatışmalar nedeniyle sinerji oluşturulamamaktadır. Diğer en önemli bir faktör ise bu yığılmalar nedeniyle sıra tayinleri ve özür tayinleri yapılamaz hale gelmektedir, binlerce öğretmen sıra tayini beklemekte ve sirkülasyon oluşturulamamaktadır. Öğretmene rotasyon eğitimin kalitesini hem nitelik hem de nicelik yönünden artıracağı gibi öğrencilerimizin akademik ve okul başarısına da olumlu katkı sağlayacaktır.

 

mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
Öğretmene Rotasyon...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim